Marshmallow challenge w świetlicy!

Począwszy od obchodów Dnia Kropki, który stał się prawdziwym świętem kreatywności, Świetliki z grupy pomarańczowej wzięły udział w kolejnych wyzwaniach związanych z rozwijaniem twórczego myślenia i wyobraźni oraz ćwiczeniem umiejętności pracy zespołowej.

Obok zabaw wpływających na wyzwolenie oryginalnego, nieszablonowego myślenia, pojawiły się gry zespołowe, w których Świetliki nie tylko umacniały klasowe więzi – dzieci miały bowiem okazję wcielenia się w liderów grup, konstruktorów, odpowiedzialnych architektów i przewodników w działaniach, które całą grupę prowadziły do osiągnięcia wspólnego celu.

Na rozgrzewkę utworzyliśmy kilka piramid skojarzeń. Jeśli trudno Wam wyobrazić sobie niezwykłe połączenia słów „smartfon” i „dżungla” – Świetliki z łatwością wskażą ich wspólne cechy. Były też zabawy rozwijające umiejętność myślenia pytajnego i kombinacyjnego, rozumowania dedukcyjnego, czy abstrahowania. A wszystko to stanowiło wstęp do głównego wyzwania, czyli marshmallow challenge!

Wyzwanie polega na tym, by z konkretnych materiałów (20 sztuk surowego spaghetti, 1 m sznurka i 1 m taśmy malarskiej) zbudować strukturę, która utrzyma dużą piankę marshmallow. Konstrukcja powinna być jak najwyższa!

Budowla musi samodzielnie stać na stole, bez podtrzymywania przez któregokolwiek członka zespołu. Zadanie jest wykonywane w grupach 4-5 osobowych, dzięki czemu można się sprawdzić we współpracy i umiejętności eksperymentowania. Wszystko wydaje się proste, ale wcale takie nie jest. Zwłaszcza, że na wykonanie zadania mamy tylko 18 minut! W zabawie biorą udział ludzie na całym świecie, od przedszkolaków po dyrektorów i seniorów. Co ciekawe, najlepiej zawsze radzą sobie dzieci!

Czy Świetlikom udało się zbudować konstrukcję ze słodką pianką? Oczywiście! Mało tego – dzieci poradziły sobie świetnie! Spójrzcie sami.

Kinga Laskowska-Szofer