Ludowość a nowoczesność, czyli Dzień Kobiet inaczej
Tegoroczny Dzień Kobiet dla Świetlików z grupy pomarańczowej stał się okazją do poznania niezwykle ciekawej i barwnej części polskiej kultury, a mianowicie ludowości we wszelkich jej odmianach, wynikających ze zróżnicowania regionalnego i społecznego. Zajęcia odbywały się pod hasłem „Ludowość a nowoczesność” i miały na celu przybliżenie dzieciom najważniejszych informacji na temat charakterystycznych cech kultury ludowej, jej różnych dziedzin oraz obrzędowości, tradycji i zwyczajów kultywowanych do dziś w różnych regionach kraju.
Analogie bądź porównania ze współczesnością pojawiały się intuicyjnie, a zdobyta podczas zajęć wiedza pozwoliła usystematyzować informacje dotyczące zarówno polskiej muzyki ludowej, jak i tradycyjnych tańców czy potraw wyróżniających dany region.
Ponieważ zagadnienie ludowości jest bardzo obszerne, skupiliśmy się przede wszystkim na polskich strojach ludowych i w odniesieniu do obchodzonego Dnia Kobiet, staraliśmy się ukazać ich różne oblicza zarówno współczesne, jak i dawne.
Dzieci wzięły zatem udział w kolejnym kreatywnym wyzwaniu i spróbowały swoich sił podczas zabawy w projektantów mody współczesnej. Korzystając z różnych dostępnych materiałów, powstały piękne, sensoryczne plakaty ukazujące wizerunek dzisiejszej kobiety oczami dzieci. Wełna, kolorowa pianka, skrawki firanek, filc, brokat i szary papier, sprawdziły się w tym zadaniu idealnie, a Świetliki kolejny raz miały okazję poćwiczyć umiejętność pracy zespołowej i skutecznej komunikacji.
Nieocenioną pomocą dydaktyczną w prezentacji strojów ludowych okazała się natomiast kolekcja lalek przedstawiających tradycyjne stroje kobiece: Łowiczanka, Podhalanka, Krakowianka, Cieszynianka i inne, oczarowały zwłaszcza dziewczynki, które bez problemu zainicjowały kilka zabaw z wykorzystaniem porcelanowych figurek.
Zajęcia urozmaicone zostały o ciekawe interaktywne zabawy na platformie poświęconej polskim strojom ludowym. Gra w memory obrazkowe, układanki, quizy, puzzle czy zgadywanki w formie wierszyków, skupiły uwagę dzieci i pozwoliły na utrwalenie zdobytej wiedzy.
Pamiątką z zajęć pozostanie barwna galeria strojów ludowych oraz współczesnych wizerunków kobiet, stworzona przez dzieci z wykorzystaniem różnych technik plastycznych.
Kinga Laskowska-Szofer