Listopad w świetlicy
Listopad to magiczny miesiąc. Dni stają się coraz krótsze, a wieczorny chłód wpędza nas pod ciepłe koce. Piękne barwne liście powoli znikają z drzew, na których lada chwila osiądzie biały puch. W ostatnich złotych promieniach słońca połyskują nitki babiego lata, by za moment ustąpić miejsca mgłom i kroplom deszczu. Wszystko zdaje się wyczekiwać, jakby świat wziął głęboki oddech przed nadchodzącą wielkimi krokami zimą.
Ten nastrojowy, nieco melancholijny czas, w grupach świetlicowych pełen był jednak okazji do wspólnych kreatywnych działań, a także ważnych dyskusji i skupienia się na potrzebach innych.
Świetlica szkolna nawet jesienią tętni życiem. Czerpiąc z pełnej niezwykłych zjawisk aury, wykonujemy prace plastyczne, które rozwijają nasze zdolności, talenty i zainteresowania. Biorąc udział w Ogólnopolskim projekcie „Kreatywne Prace Plastyczne”, co miesiąc tworzymy w różnych technikach prace inspirowane panującą porą roku oraz jej charakterystycznymi przejawami. W listopadzie na tablicach wystawowych królowały jesienne liście, krasnale, sówki, grzybki, czy leśne krajobrazy, a my po raz kolejny poznaliśmy nowe sposoby tworzenia, takie jak malowanie widelcem, kartonikiem, nitką, piłeczką etc. Biorąc udział w zajęciach z elementami edukacji artystycznej poznajemy również wiele nowych materiałów i narzędzi plastycznych, a także malujemy z użyciem nietypowych przyrządów, jak suszarka do włosów. Wykonane z jej użyciem abstrakcje w technice pouringu cieszą oko mnóstwem kolorów i ciekawych struktur.
Wśród zajęć plastycznych znalazło się też wiele tematycznych aktywności związanych z obchodzonymi w listopadzie świętami nietypowymi, takimi jak Dzień Pluszowego Misia, Dzień Kredki czy Dzień Życzliwości. Świetliki po raz kolejny wykazały się pomysłowością i zaangażowaniem, tworząc piękne figurki misiów z gliny, czy z papierowych talerzyków. Świetliki poznały ideę święta, historię pluszowego misia oraz próbowały rozpoznać te najbardziej znane.
Nie mogło zabraknąć tematyki dotyczącej historii odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci omawiały symbole narodowe, wysłuchały czytanej przez nauczyciela legendy o białym orle i wykonały na dużym formacie piękną pracę plastyczną, obrazującą godło narodowe.
Ponieważ uwielbiamy kreatywne wyzwania i zabawy zespołowe, zaangażowaliśmy się w wykonanie okazałych budowli z plastikowych kubeczków, które po raz kolejny sprawdziły się jako znakomity materiał konstrukcyjny. Budujemy, układamy, tworzymy i bawimy się przy tym świetnie.
W jesiennych pracach plastycznych pojawiły się również jeżyki i to w kilku odsłonach: malowane, wyklejane, a nawet rzeźbione w glinie pojemniki na kredki w kształcie jeżyków.
Listopad to również dobry czas na prozdrowotne zajęcia profilaktyczne. Gdy za oknami robi się coraz chłodniej, a w drodze do szkoły zaskakują nas pierwsze przymrozki, warto poświęcić czas na przypomnienie zasad odpowiedniego ubioru, diety i ogólnych zaleceń związanych z pozostawaniem w dobrej formie. Wiedzą o tym świetnie dzieci z klasy 1e, które w swojej grupie świetlicowej realizują różne zadania w ramach akcji Zdrowo i Sportowo. Podczas wizyty pani dietetyk Emilii Korek, Świetliki wysłuchały wykładu dotyczącego zdrowej diety i wspólnie przygotowały owocowe przekąski. Codzienne ćwiczenia i aerobik przy muzyce pozwalają nam na aktywny wypoczynek i świetną zabawę.
Bierzemy udział również w innych projektach, w każdej grupie realizując wiele ciekawych tematów. Poznajemy wynalazki, a w ramach Akademii Bezpiecznego Puchatka rozmawiamy o bezpieczeństwie w szkole. Realizując projekt „Świetliczaki na tropie kolorów świata” przemierzamy wszystkie kontynenty, poznając ich sztukę, kulturę i zwyczaje. Podczas zajęć przeprowadzamy też eksperymenty przyrodnicze, łącząc naukę i zabawę. W listopadzie pracowaliśmy pod hasłem „jak wyprodukować piorun?” dzieci poznały działanie maszyny elektrostatycznej oraz piorunochrony, a także łuk elektryczny. Dowiedziały się czym jest burza i pioruny. Rozmawialiśmy o zjawiskach elektryzowania w codziennym życiu, wykonując różne doświadczenia (również własnego pomysłu) z użyciem naelektryzowanych baloników. Dzieci biorą też udział w zabawach językiem angielskim, podczas których doskonalą swoje umiejętności językowe.
Każdy może też znaleźć coś dla siebie w szerokiej gamie tematów, nad którymi pochylamy się podczas pogadanek i wspólnego czytania. Rozpoczęliśmy lekturę baśni Andersena. Odwiedziliśmy w tym celu szkolną bibliotekę, gdzie w strefie relaksu wsłuchiwaliśmy się w opowieść o Calineczce, czytaną przez panią Małgosię. Później, w sali świetlicowej wykonaliśmy ilustracje tematyczne, poznaliśmy też ciekawostki z życia autora.
Zajęcia świetlicowe to również czas rozrywki i zabaw sportowych. Nic więc dziwnego, że Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, które rozgrywają się obecnie w Katarze, zainteresowały również naszych uczniów. Okazało się, że mali kibice oglądają mecze, śledzą tabele wyników i wiernie kibicują Naszej reprezentacji. Chłopcy chętnie biorą udział w rywalizacji i sprawdzają swoje umiejętności w podbijaniu piłki, czy różnych trikach zręcznościowych. Atmosfera mistrzostw udziela się nam wszystkim, chętnie przychodzimy na zajęcia w charakterystycznych dla kibiców elementach stroju, oczywiście w białoczerwonych barwach.
Nie sposób wymienić wszystkich aktywności świetlicowych, w których bierzemy udział. Każda z grup realizuje inne zajęcia, wszędzie zaś doświadczamy nowych przygód. W listopadzie projektowaliśmy również na dużych arkuszach szarego papieru jesienne stroje. Obchodziliśmy też Andrzejki, tańczyliśmy, śpiewaliśmy, braliśmy udział w zabawach słownych, układaliśmy kolorowe obrazki z koralików, był czas na zabawy na świeżym powietrzu, na teatralne próby i mini inscenizacje, spotkania z zaproszonymi gośćmi, budowanie z klocków lego i mnóstwo innych kreatywnych czynności.
Czas mija nam twórczo, wesoło i aktywnie. Obserwujemy zmiany w przyrodzie, uczymy się i bawimy, rozmawiamy, zawiązujemy nowe znajomości i przyjaźnie. Tymczasem powoli wkraczamy w czas najbardziej wyczekiwanych, ulubionych, rodzinnych świąt Bożego Narodzenia. Rozpoczęliśmy już przygotowania. W salach świetlicowych pachnie piernikami, a na korytarzach pojawiają się choinki, mikołajkowe czapki, śnieżynki i gwiazdki. O tym wszystkim opowiemy Wam za miesiąc…
Wychowawcy świetlicy