Lapbook w świetlicy – twórcza metoda nauki i zabawy

W grupie pomarańczowej trwają zajęcia rozwijające kreatywność i wyzwalające twórczy potencjał dzieci. Świetliki odkrywają swoje talenty poznając różne techniki plastyczne, a ostatnio skupiliśmy się na sposobach przedstawiania informacji na różne tematy. Jedną z nich jest lapbook – dla większości dzieci nowość, którą poznały z wielkim zaciekawieniem.

„Lapbook to forma kreatywnego zaprezentowania informacji na dany temat. Przeważnie teczka, większa kartka z możliwością składania, w której w formie rysunków, wykresów, otwieranych okienek oraz ruchomych elementów przekazuje się wybrane treści. Ma tę przewagę nad klasycznym słowem pisanym, że wzbudza ciekawość o motywuje dziecko do odkrywania ukrytych ciekawostek, a także do ich gromadzenia. Lapbook pozwala bowiem również na zbieranie informacji i nieskończone rozszerzanie jego zawartości.”

Po krótkim wprowadzeniu teoretycznym nadszedł czas na praktykę. Przez dwa dni Świetliki tworzyły kolorowe teczki, gromadząc w nich ciekawostki i fakty z własnego życia. Tematem pracy było bowiem przedstawienie siebie oraz swoich zainteresowań. Lapbooki zapełniały się kolorowymi rysunkami, składanymi kopertami, harmonijkami i ukrytymi okienkami, nad którymi dzieci pracowały z uwagą i entuzjazmem.

Efekty pracy przyniosły wszystkim sporo satysfakcji, a lapbooki stały się efektowną pamiątką z zajęć świetlicowych. Zgodnie uznaliśmy, że w starszych klasach będzie to ciekawa forma zbierania i utrwalania informacji.

Kinga Laskowska-Szofer

djembed