KOSMICZNY TYDZIEŃ w świetlicy

W dniach 12-16 października Świetliki z grupy pomarańczowej brały udział w kosmicznym tygodniu, czyli cyklu zajęć poświęconych szeroko pojętej tematyce kosmosu, wszechświata i różnych zjawisk zachodzących w międzyplanetarnej przestrzeni.

Dzieci poznały lub przypomniały sobie znaczenie wielu pojęć związanych z ziemską atmosferą, a dzięki filmom edukacyjnym dowiedziały się czym są meteory i czy gwiazdy naprawdę spadają. Poznaliśmy tajniki zawodu pracowników obserwatorium astronomicznego oraz różne przyrządy służące do obserwowania nieba.

Szereg zabaw sensorycznych pozwolił nam wykonać wiele pięknych ozdób, stanowiących pamiątkę z zajęć. Stworzyliśmy między innymi kosmiczne kamienie, malowane farbami akrylowymi techniką pouringu oraz barwne galaktyczne słoiki w dwóch odsłonach, które świecą w ciemności. Świetliki poznały też historię pierwszego lądowania na księżycu, a następnie wykonały prace plastyczne – rakietę kosmiczną lecącą na Księżyc.

Nie mogło zabraknąć zajęć dotyczących Układu Słonecznego. Poznaliśmy charakterystykę wszystkich planet, a wspólnie wykonana makieta pozwoliła utrwalić zdobytą wiedzę.

Dzięki zajęciom dzieci wiedzą już bardzo dobrze czym są planety, gwiazdy i księżyce, galaktyka, gwiazdozbiór, czarna dziura czy atmosfera. Kolejną ciekawą pomoc dydaktyczną stanowiły wykonane wspólnie z korkowych podkładek gwiazdozbiory.

Ponieważ były to zajęcia ogólnorozwojowe, znalazł się też czas na wspólne muzykowanie i śpiewanie piosenek tematycznych. Ulubionymi z nich okazały się „Małe ciała niebieskie” oraz „W Układzie Słonecznym”.

Kosmiczny Tydzień zakończyliśmy wspólną lekturą wybranych zagadnień z książek i atlasów, w których mogliśmy również podziwiać niezwykłe zdjęcia ciał niebieskich. Był to inspirujący, pełen przygód czas.

Kinga Laskowska-Szofer

djembed