Kochane świetliki!

Po świętach Wielkiej Nocy przychodzimy z workiem zupełnie nowych inspiracji. Proponujemy Wam kolejne pomysły na spędzenie czasu wolnego w domu. Pamiętajcie – każda podejmowana przez nas aktywność rozwija nas.  A my nie stoimy w miejscu. Wiemy co jest dla nas dobre. Zapraszamy Was do zapoznania się z naszymi nowymi propozycjami. ?

Święta, święta… i po świętach… Ale chcemy Wam zaproponować pracę plastyczną pozostającą jeszcze troszkę w świątecznej tematyce, dzięki której przygotujecie zabawkę do gry ruchowej. Posłuży Wam doskonale do spalenia paru kalorii ze świątecznych łakoci ?

„Kurczakidziobaki” to niezbyt skomplikowane origami, które łatwo wykonacie samodzielnie lub z pomocą starszego rodzeństwa czy rodziców.

Potrzebne materiały:

  • 2 kartki z bloku rysunkowego lub technicznego (żółta i pomarańczowa, albo czerwona), mogą to być białe kartki, które pokolorujecie;
  • Kawałek kolorowej bibułki lub krepy (albo małe pomponiki);
  • Klej, nożyczki, ołówek;
  • Czarny flamaster lub samoprzylepne oczka;
  • Miseczka dla każdego gracza.

Etapy wykonania:

  1. Wykonanie zabawki:
  • Na żółtej kartce rysujemy ołówkiem 2 dosyć duże owale, a na pomarańczowej lub czerwonej – 4 trochę mniejsze kwadraty i 2 czubki dla kurczaczków (jeśli domowników jest więcej to zróbmy po kurczaczku dla każdego);
  • W żółtych owalach wycinamy dosyć duże otwory na ich „buzie”, doklejamy im czubki. Z pomarańczowych (lub czerwonych) kwadratów formujemy dzioby, łączymy je klejem;
  • Żółte owale zginamy w harmonijkę, żeby otrzymać efekt 3D. Rysujemy oczka lub mocujemy oczka samoprzylepne. Do takich trójwymiarowych „kurczaczkowych twarzy” doklejamy dzioby. I w rezultacie otrzymujemy zabawkę, którą można poruszać za pomocą paluszków ?
  • Kawałki bibułki lub krepy zgniatamy w małe kulki, które będą zbierane przez kurczaki.

         

                             

2.Gra ruchowa: 

  • Każdy gracz otrzymuje miseczkę;
  • Kolorowe kulki rozsypujemy na podłodze pokoju;
  • Zadanie polega na zebraniu przez każdego gracza jak największej ilości kuleczek do miseczki w określonym czasie (np. przez 2 minuty).

  

Miłej zabawy ?

Druga z propozycji to zabawa polegająca na samodzielnym zbudowaniu instrumentu strunowego – banjo.

Do wykonania instrumenciku są potrzebne:

  • krótka linijka lub patyczek do lodów;
  • nakrętka od słoika;
  • 2 lub 4 gumki recepturki;
  • mocna taśma samoprzylepna.

Budowa instrumentu krok po kroku na zdjęciach:

     

                               

                                  I już możesz spróbować wydobyć pierwsze dźwięki z Twojego małego banjo 🙂

W tym tygodniu w naszym kąciku kulinarnym po słodkościach, które zaproponowaliśmy Wam wcześniej dla odmiany coś wytrawnego, lecz równie smacznego i prostego w wykonaniu.

KROKIETY ZIEMNIACZANE

                                                             

Czas przygotowania: 60min.

Liczba porcji: około 15 krokietów

Składniki:

  • ziemniaki 1kg
  • szynka 15 -20 dag
  • 2 cebule
  • pęczek natki pietruszki
  • 2 jajka
  • ½ szklanki bułki tartej
  • sól, pieprz
  • olej do smażenia

Sposób przygotowania:

  1. Ziemniaki ugotować w osolonej wodzie, a następnie zmielić lub utłuc tłuczkiem do ziemniaków;
  2. Szynkę pokroić w kostkę, cebulę i natkę pietruszki posiekać. Szynkę z cebulą przesmażyć na oleju

  1. Żółtka oddzielić od białek, białka roztrzepać z 4 łyżkami wody. Do ziemniaków dodać szynkę z cebulą, żółtka, natkę i 2 łyżki bułki tartej. Przyprawić solą i pieprzem.
  2. Wyrobić jednolitą masę i uformować krokiety. Dwukrotnie panierować w białku i bułce tartej

  1. Kłaść porcjami na gorący olej i smażyć 3 – 4 min. z każdej strony.

Smacznego?

Doświadczenie „BURZA W SŁOIKU”

Jedno z naszych ulubionych doświadczeń!

Już samo zatapianie wody zabarwionej barwnikiem dostarcza emocji.

 Do przygotowania eksperymentu potrzebujecie:

  • słoik wypełniony w 2/3 wodą
  • 4 łyżki oleju
  • wodę
  • barwniki

a z dodatków: miskę i coś do mieszania

 

Czas na instrukcję:

Do miski wlejcie olej i po kilka kropli kolorowych barwników.

Spróbujcie je rozmieszać widelcem.

  

Kolorową mieszankę przelejcie do słoika z woda i obserwujcie efekt.

                                            

Olej wypływa na powierzchnię, a z barwnikami dzieje się coś niezwykłego. Kolorowe nitki powoli spływają z oleju do wody, przy czym układają się w ciekawe wzory, ten widok można porównać do fajerwerków.

                                            

Jesteście ciekawi o co chodzi?

Olej ma mniejszą gęstość niż woda i dlatego pozostaje na powierzchni. A co z kolorowymi kropelkami? Są cięższe od oleju, dlatego opadają, a kiedy toną zaczynają rozpuszczać się w wodzie, co daje niesamowity efekt!

                                            

SUDOKU

Mamy też dla Was rozrywkę umysłową o nazwie sudoku. Rozwiązywanie sudoku zwiększa sprawność umysłową i rozwija lewą półkulę mózgu, odpowiedzialną za myślenie logiczne.

      
Celem sudoku jest wypełnienie cyframi siatki 9×9, tak aby każdy wiersz, każda kolumna i sekcja 3×3 zawierały liczby od 1 do 9. Na początku gry siatka 9×9 będzie zawierała niektóre pola już wypełnione. Twoim zadaniem jest uzupełnić brakujące cyfry i wypełnić nimi siatkę. Nie zapomnij, że ruch jest nieprawidłowy, jeśli:

  1. W jakimś wierszu znajduje się więcej niż jedna z tych samych licz od 1-9
  2. W jakiejś kolumnie znajduje się więcej niż jedna z tych samych liczb od 1-9
  3. W jakiejś siatce 3×3 znajduje się więcej niż jedna z tych samych liczb od 1-9

      Więcej sudoku

                                                    NIE TYLKO DLA WŁAŚCICIELI PSÓW

Wygląda na to, że jedynymi zadowolonymi w obecnej sytuacji istotami są zwierzęta domowe. Nasze psy i koty mają większość rodziny, albo nawet wszystkich, w domu.
Dla właścicieli jest to też okazja, aby uważniej przyjrzeć się swoim pupilom i lepiej je poznać, a może również rozwiązać problemy, które dotąd z nimi mieliśmy.

                                


Chcemy zaproponować bardzo ciekawy kanał na YouTube, który pozwoli dowiedzieć się więcej o psach.

W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań na psach i zrewolucjonizowało to wiedzę o ich psychice. Zmieniły się metody wychowania, uczenia, lepiej rozumiemy różne zachowania i wiadomo skąd wynikają.
Jak mawiają specjaliści, pies większość czasu spędza na obserwacji właściciela i próbie zrozumienia o co mu chodzi. Może jest to dobry czas abyśmy zrobili to samo?

Na YouTube można znaleźć wiele kanałów poświęconych właściwej opiece nad psem i wychowaniu, ale chciałybyśmy szczególnie polecić kanał PIESOLOGIA.

Pomaga wychować psa od szczeniaka, tłumaczy zasady żywienia i szkolenia z wykorzystaniem najnowszej wiedzy i praktyki specjalistów. Obala również szkodliwe mity i przestrzega przed typowymi błędami, które sprawiają, że pies zaczyna sprawiać kłopot.
Jeśli dopiero planujemy wzięcie psa jest to idealne przygotowanie z mnóstwem informacji, które będą nieocenione od pierwszych chwil naszego psa w domu.

Na początek gorąco polecam filmik „Podstawowe potrzeby psa” – jak wiele cennych informacji zawiera, najlepiej świadczą komentarze właścicieli psów pod filmem.
Dowiemy się też „Jak zrozumieć psie instynkty”, „Jak NIE głaskać psa”, „Czego pies nie może jeść”, „Jak oswoić psa z kąpielą”, „Dlaczego pies nie słucha na spacerach”, a także jak sprawić aby pies nie gryzł rąk, nie ciągnął na spacerze, nie skakał na gości, w jaki sposób rozwijać naturalne zdolności psa oraz bardzo zaskakujące oznaki zdenerwowania. Zobaczymy sposoby na nudę oraz jak wybrać idealnego dla nas szczeniaka i mnóstwo innych. A wszystko to w towarzystwie dwóch pięknych wyżłów – Wektora i Hakera.

Chcemy Was również bardzo zachęcić do cotygodniowej zabawy w bibliotece.

Jeżeli lubicie rozwiązywać zagadki bądź chcecie sprawdzić swoją znajomość literatury, to ten konkurs jest właśnie dla Was!

Zajrzyjcie koniecznie na stronę naszej szkolnej biblioteki:

Konkurs w bibliotece

Wychowawcy świetlicy

      

 

 

Udostępnij artykuł:
×
Skip to content