Integracyjne warsztaty artystyczne
Sztuka jest językiem uniwersalnym. Ekspresja artystyczna często wymyka się wszelkim ramom interpretacyjnym, narzucanym przez granice języka, którym posługujemy się w mowie i w piśmie w codziennym życiu. Twórczość, działanie, kreacja – jest uzewnętrznieniem potrzeby nadawania nowych kształtów i form, dlatego nie da się jej jednoznacznie określić, zaś granice sztuki wciąż poszerzają się za sprawą kolejnych sposobów tworzenia, wynikających z potrzeby wychodzenia poza schematy.
Wiele z tych artystycznych prób rozumiemy tylko intuicyjnie, a mimo tego potrafimy odczytać emocje i zrozumieć przekaz, bazując na ogólnym wrażeniu czy myśleniu obrazowym. Okazuje się bowiem, że bez względu na język, w którym się porozumiewamy, sztuka potrafi nas tak samo poruszyć, rozbawić, dotknąć czegoś niewypowiadalnego, zachwycić.
Wiedzą już o tym doskonale uczestnicy integracyjnych warsztatów artystycznych, które odbyły się 11 kwietnia w naszej szkole, gromadząc podczas wspólnych zajęć polsko-ukraińską grupę miłośników sztuki i kreatywnego spędzania wolnego czasu.
W poniedziałkowe popołudnie świetlica szkolna zamieniła się w artystyczną, pełną kolorów pracownię, w której poznaliśmy dzieła ludowej artystki Ukrainy, Marii Prymachenko. Twórczość tej uznanej i cenionej na całym świecie malarki obfituje w symbole niosące radość i pokój, zachwyca kolorami, prostotą i głębią wyrazu. Nic dziwnego, że sam Picasso podziwiał jej niezwykłe dzieła.
Spotkanie ze sztuką w intencji pokoju w Ukrainie zgromadziło dzieci w różnym wieku – starsze i młodsze, razem, z uśmiechami na twarzach malowały, wycinały, tworzyły piękne kompozycje. W ruch poszły tempery, akwarele, gąbki i wałki malarskie, flamastry, kolorowe tusze czy pastele. W trakcie zajęć był czas na rozmowy, poznawanie nowych słów i zwrotów w obu językach – momentami było bardzo zabawnie ?
Przekonaliśmy się, że podczas wspólnych twórczych działań bariery w komunikacji nie istnieją. Nawet nie znając danego języka jesteśmy w stanie stworzyć razem coś wartościowego. Liczy się intencja, poświęcony czas i wzajemna życzliwość, z jaką przystępujemy do działania.
Kinga Laskowska-Szofer