Inna bajka – książeczki dla dzieci z Ukrainy

Miło nam poinformować, że księgozbiór naszej biblioteki wzbogacił się o 30 książek w języku ukraińskim. To nasza odpowiedź na ogromne zapotrzebowanie na książeczki w języku ukraińskim dla dzieci uchodźczych, które obserwowałyśmy od pierwszych dni inwazji Rosji na Ukrainę.

Chcemy, aby dzięki możliwości wypożyczenia w bibliotece szkolnej książek w ojczystym języku dzieci z Ukrainy miały namiastkę domu w naszym kraju. Książeczki po ukraińsku to poczucie bezpieczeństwa i kontakt z rodzinnym językiem i kulturą. Zwróciłyśmy się do Fundacji Edukacja dla Demokracji z prośbą wsparcie w tym zakresie i taką pomoc otrzymałyśmy.

Projekt „Inna bajka – książeczki dla dzieci z Ukrainy”, realizowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji od marca 2022, ma na celu dostarczenie książek w języku ukraińskim dzieciom, które znalazły w Polsce schronienie przed wojną. Projekt „Inna bajka” jest inicjatywą Ukraińskiego Instytutu Książki (Український інститут книги), realizowanego dzięki wsparciu m.in. Fundacji Kościuszkowskiej oraz Federacji Europejskich Wydawców.

Małgorzata Gucia, Renata Kurasińska