Grudzień w świetlicy szkolnej

Grudzień w świetlicy szkolnej minął nam w świątecznej atmosferze. Uczniowie mieli dużo zabawy powiązanej z nauką przydatnych w życiu umiejętności. Wykazali się  pracowitością i zapałem do podejmowania określonych działań. Dnia 5 grudnia obchodziliśmy dzień Wolontariusza – omówiliśmy idee wolontariatu, wdrażamy uczniów przez cały rok do brania udziału we wszystkich akcjach charytatywnych.

W każdej z grup dzieci zaangażowane były w przygotowywanie ozdób świątecznych na kiermasz bożonarodzeniowy. Powstało wiele wspaniałych prac ręcznych.

Jednak nie tylko to było przedmiotem naszych prac. Uczniowie zdobyli umiejętności z zakresu:

• krawiectwa – szycie skarpety Świętego Mikołaja, kieszonek na sztućce,
  • pieczenia i dekorowania pierników (m. in. zajęcia kulinarne z cyklu „Potyczki kulinarne – wiem co jem”),
  • zajęć plastyczno-technicznych – praca z materiałem piankowym, dekoracja choinek bożonarodzeniowych, tworzenie zimowych prac z użyciem waty, wyklejanki plasteliną, tworzenie łańcuchów, magnesy tworzone na bazie koralików PYSLA, świeczniki, praca z drewnem – stroiki, reniferki;
  • umuzykalniania – śpiewanie kolęd i grudniowych piosenek,
  • kompetencji społecznych, kompetencji komunikacyjnych – opowiadania dzieci nt. obchodów świąt w ich domach, udział w akcji: „Marzycielska Poczta”-pisanie listów i tworzenie laurek dla rówieśników z całej Polski, „Nie o SMSie lecz o kartce pamiętaj” – własnoręczne wykonanie kartki, wypisywanie, adresowanie i wysyłanie kartek do dziadków.

Czas przed świętami bożonarodzeniowymi to dobra okazja by uczyć uczniów empatii, niesienia pomocy słabszym, współdziałania, obdarowywania się dobrem. Te treści realizowane są w świetlicy przez cały rok lecz magia świąt zwiększa pozytywne efekty kształcenia w tych obszarach.

Sonia Halasz