EU Code Week 8-23 października 2022 roku

EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, w tym roku w naszej szkole zagościł na dwa tygodnie. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej zorganizowali różne aktywności związane z kodowaniem. Tym samym dołączyliśmy do miliona organizatorów i uczestników. W 2022 roku obchodziliśmy 10-lecie Europejskiego Tygodnia  Kodowania.

Inicjatywa została zapoczątkowana przez garstkę młodych ludzi – doradców Komisji Europejskiej w sprawach cyfrowych. Chcieli nauczyć inne osoby tworzenia poprzez programowanie, pracę ze sprzętem i poznawanie sposobu działania komputerów, a także zachęcić entuzjastów kodowania do współpracy. W 2013 roku w inicjatywie wzięło udział 10 000 uczestników z 26 państw Europy, przeprowadzono 3 000 działań. W 2021 było już 4 miliony uczestników z ponad 70 krajów Europy i spoza jej granic.

Na zajęciach wykorzystaliśmy maty do kodowania, Ozoboty, czyli małe roboty, które można programować na różne sposoby – od rysowania na kartce papieru, przez układanie kolorowych bloczków.  Gry edukacyjne Scottie Go! Gdzie przyjazny kosmita, przeżywa liczne przygody podróżując swoim pojazdem kosmicznym w Kosmosie. Pomagając Scottiemu w jego licznych przygodach gracze zdobywają wiedzę programistyczną oraz ważne kompetencje społeczne. Pracowaliśmy także z robotami Dash, które dzięki licznym sensorom reagują na głos, poruszają się, wydają dźwięki, a wszystko to z poziomu kilku aplikacji. Wykorzystaliśmy aplikacje Scratch Junior, tu dziecko stało się kreatorem rzeczywistości, planowało, programowało. Na zajęciach nie mogło zabraknąć też WeDo 2.0 które sprawia, że ​​kodowanie staje się rzeczywistością dla uczniów naszej szkoły.

Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej

Udostępnij artykuł:
×
Skip to content