Ekologia. Jak Chronić środowisko? Projekt Uniwersytetu Dzieci

Świetliki z grupy pomarańczowej zrealizowały projekt ekologiczny Uniwersytetu Dzieci. Zagadnienia związane z ochroną środowiska i szeroko pojętą ekologią omawialiśmy podczas zajęć świetlicowych od początku roku szkolnego aż do końca maja. Korzystaliśmy zarówno z materiałów edukacyjnych przygotowanych przez organizatorów projektu, jak i z własnych pomocy dydaktycznych, wykonywanych przez dzieci w części warsztatowej każdego z realizowanych tematów.

Podczas zajęć Świetliki prowadziły obserwacje przyrodnicze i uczestniczyły w ciekawych doświadczeniach. Dzieci dowiedziały się jak chronić środowisko, czym jest klimat, co wpływa na jego ocieplanie się i w jaki sposób możemy temu zapobiegać. Przez cały rok szkolny pracowały kreatywnie, nadając nowe życie zużytym przedmiotom. Zajęcia pomogły trenować kompetencje społeczne i zdecydowanie poszerzyły wiedzę przyrodniczą Świetlików.

Udział w projekcie był ważną lekcją, dzięki której dziś rozumiemy wiele procesów zachodzących w przyrodzie. Zdobyliśmy też cenną wiedzę o tym, co każdy z nas może zrobić dla przyrody, by wszystkim nam żyło się lepiej. Formuła projektu oparta na nauce przez zabawę przyniosła nam wiele radości i poczucia sprawstwa. Był to inspirujący, niezapomniany czas wspólnych działań.

Kinga Laskowska-Szofer