Dziś Nasza Szkoła otrzymała sztandar!

30 maja 2023 r. na trwałe zapisze się w historii Szkoły Podstawowej nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu. W rocznicę urodzin naszego Patrona nadano szkole sztandar.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Tomyślu, podczas której ksiądz dziekan Krzysztof Ratajczak dokonał aktu poświęcenia sztandaru. W ceremonii wzięli udział nauczyciele i uczniowie naszej szkoły, zaproszeni goście oraz poczty sztandarowe szkół i organizacji.

Po mszy świętej, w uroczystym korowodzie udaliśmy się do szkoły, gdzie w hali widowiskowo – sportowej Trójki obyła się druga część uroczystości.

Poprowadzili ją uczniowie Weronika Baran i Sebastian Kubacki. Najpierw w akompaniamencie werbli wprowadzono poczty sztandarowe, a potem wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu państwowego. Prowadzący powitali gości, którzy przyjęli zaproszenie i wspólnie z nami celebrowali ten ważny dzień:

  • Włodzimierza Hibnera – burmistrza Nowego Tomyśla.
  • Grażynę Pogonowską – zastępcę burmistrza Nowego Tomyśla
  • Jakuba Rutnickiego – posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
  • Radnych Rady Miejskiej w Nowym Tomyślu z przewodniczącym Markiem Ratajczakiem i wiceprzewodniczącymi Wojciechem Andryszczykiem i Leszkiem Drążkowiakiem na czele
  • dyrektorów nowotomyskich szkół, przedszkoli i placówek kulturalno – oświatowych
  • pułkownika Jana Chmielewskiego Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji
  • Jakuba Kłosowskiego zastępcę Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej
  • księdza dziekana Krzysztofa Ratajczaka
  • nauczycieli, rodziców i uczniów

Naszą uroczystość uświetniły poczty sztandarowe:

  • Sztandar Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nowym Tomyślu
  • Sztandar Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Nowym Tomyślu
  • Sztandar Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Borui Kościelnej
  • Sztandar Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Wytomyślu
  • Sztandar Szkoły Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach
  • Sztandary Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Nowym Tomyślu
  • Sztandar Zespołu Szkół nr 2 im. Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu
  • Sztandar Hufca ZHP w Nowym Tomyślu

Szkoła to miejsce nie tylko nauki i nawiązywania relacji z rówieśnikami, ale też kształtowania postaw oraz zasad postępowania w różnych miejscach i okolicznościach. To również miejsce, gdzie uczniowie poznają, czym jest patriotyzm i szacunek do ojczyzny, poszanowanie tradycji, a także duma ze swojej przynależności narodowej. Sztandar szkolny ma znaczenie symboliczne – wyraża przywiązanie do placówki jako Małej Ojczyzny. Nic więc dziwnego, że poczyniliśmy kroki, aby i nasza szkoła mogła poszczycić się sztandarem.

Sztandar został wprowadzony przez poczet sztandarowy rady Rodziców, następnie przedstawiciele głównych fundatorów, czyli Rady Rodziców, Rady Pedagogicznej oraz firmy PAL-GAZ dokonali symbolicznego wbicia gwoździ pamiątkowych w drzewiec sztandaru.

Potem nastąpił najważniejszy, kulminacyjny moment uroczystości – przekazanie sztandaru. Z rąk pocztu sztandarowego rady Rodziców sztandar odebrał dyrektor szkoły Dariusz Stachecki i przekazał go w ręce pocztu sztandarowego szkoły.
Poczet sztandarowy Rady Rodziców stanowią: Bartosz Zborała chorąży, Daria Kubiatowska-Kędzia i Katarzyna Kroma – asysta. Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej nr 3 stanowią:
W pierwszym składzie: Mateusz Wiśniewski – chorąży, Agnieszka Szulc i Emilia Urbaniak – asysta. W drugim składzie: Łukasz Izydorek – chorąży, Kornelia Kowala i Joanna Kałek – asysta.

Dyrektor przekazując uczniom sztandar powiedział: Drodzy uczniowie, przyjmijcie sztandar jako symbol dumy i fundament najwyższych wartości naszej szkoły. Niech prowadzi Was ku lepszej przyszłości. Nigdy nie rezygnujcie z marzeń, doskonalcie się poprzez odkrywanie prawdy i piękna otaczającej Was rzeczywistości.

Chorąży Mateusz Wiśniewski przyjmując sztandar zapewnił: Przyjmujemy ten sztandar i obiecujemy dbać o niego, sumiennie wypełniać swoje obowiązki i godnie reprezentować Szkolę Podstawową nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu.

Po przekazaniu sztandaru odbyła się jego prezentacja.
Sztandar szkoły Podstawowej nr 3 im Feliksa Szkołdrskiego w Nowym Tomyślu został wykonany przez panią Dorotę Stróżewską z pracowni Sztandary Polskie. Płat sztandaru stanowi tkanina w kształcie kwadratu o wymiarach 100 cm x 100 cm. Przymocowany jest on do drzewca wykonanego z jasnego drewna toczonego, zakończonego głowicą w formie orła w złotej koronie. Sztandar obszyto złotą taśmą i wykończono złotymi frędzlami. Główna strona sztandaru (awers) posiada tło w kolorze écru. Centralne miejsce zajmuje wyszywane ręcznie logo szkoły umieszczone w złotym okręgu. Złotymi nićmi wyhaftowano pełną nazwę szkoły.
Rewers sztandaru jest czerwony. Na tym tle w centrum umieszczono wizerunek orła białego z głową ozdobioną złotą koroną zwróconą w prawo. Orzeł został ręcznie wyhaftowany nicią srebrną, zaś korona, dziób i pazury – nicią złotą.

Po prezentacji odbyło się uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Na płytę hali wyszli przedstawiciele każdej z klas, a pozostali uczniowie na trybunach z podniesioną prawą dłonią składali ślubowanie. Tekst ślubowania odczytała Weronika Baran, a wszyscy uczniowie powtarzali „ślubujemy!”.

Tekst ślubowania:

My, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu, w obecności naszych rodziców, nauczycieli oraz zaproszonych gości, naszej Ojczyźnie, Rzeczpospolitej Polskiej i tobie, Szkoło, uroczyście ślubujemy:
Sztandaru swego strzec
ŚLUBUJEMY
Sumienną nauką i pracą służyć prawdzie, sprawiedliwości i pokojowi
ŚLUBUJEMY
wyrabiać w sobie silną wolę, koleżeństwo, uczynność, odwagę i odpowiedzialność
ŚLUBUJEMY
okazywać szacunek rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły i kolegom
ŚLUBUJEMY
strzec honoru i dobrego imienia naszej szkoły, godnie ją reprezentować
ŚLUBUJEMY
Wzorem naszego Patrona pracować dla dobra naszej Małej i Wielkiej Ojczyzny
ŚLUBUJEMY

Następnie głos zabrał dyrektor szkoły, Dariusz Stachecki. W swoim wystąpieniu powiedział między innymi: że
…sztandar to nie tylko piękna tkanina z misternie wyhaftowanym godłem, logiem szkoły i napisem. To symbol naszej wspólnoty, naszej dumy i naszej tradycji. To znak rozpoznawczy szkoły, który od dziś towarzyszyć nam będzie podczas najważniejszych wydarzeń szkolnych, lokalnych i państwowych. To pamiątka kolejnych pokoleń uczniów i nauczycieli, którzy tworzyli i tworzą historię szkoły.
Sztandar szkoły jest również wyrazem naszego patriotyzmu i szacunku dla symboli narodowych. Niesiemy go z honorem i godnością, świadomi jego znaczenia. Sztandar reprezentuje wartości, które są fundamentem pracy naszej szkoły. Jest także zobowiązaniem do ciągłego doskonalenia się, poszerzania wiedzy i umiejętności, kształtowania postaw obywatelskich i moralnych. Sztandar szkoły jest wreszcie inspiracją do podejmowania nowych wyzwań, realizowania marzeń i celów.

Podziękował wszystkim fundatorom, księdzu dziekanowi za poświęcenie sztandaru i piękne kazanie, a także wszystkim gościom za to, że mogliśmy w ich towarzystwie przeżyć te wzruszające chwile. Na zakończenie zwrócił się do uczniów:
Przed chwilą złożyliśmy uroczyste ślubowanie wierności sztandarowi szkoły i obiecaliśmy, że będziemy go godnie reprezentować i chronić. Niech słowa przysięgi na trwałe zapiszą się w naszej pamięci i sercach. Niech sztandar szkoły będzie dla nas wszystkich źródłem dumy, radości i motywacji do pracy nad sobą i dla dobra wspólnego.

Po przemówieniu dyrektora, wicedyrektor szkoły Andrzej Rucioch odczytał treść listów gratulacyjnych, które wystosowali do nas:

  • Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński
  • Posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Maria Małgorzata Janyska
  • Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Lesznie Tadeusz Waczyński

Na zakończenie oficjalnej części uroczystości głos zabrali goście. Jakub Rutnicki, poseł na Sejm RP podkreślał zasługi szkoły i umiejętność dbania o tradycję i symbole z nowoczesnym podejściem do edukacji.
Burmistrz Nowego Tomyśla, Włodzimierz Hibner gratulował szkole i podkreślał jej rolę w środowisku. Gratulacje w imieniu dyrektorów szkół i przedszkoli Gminy Nowy Tomyśl złożyli Sylwia Czarnecka, Justyna Andrzejczak-Kwaśny i Krzysztof Magdans. Gratulacje i życzenia złożyła dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im Kazimierza Hołogi pani Elżbieta Helwing, a w imieniu Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica, Tomasz Wlekły.

Po wystąpieniach gości wyprowadzono poczty sztandarowe i rozpoczęła się część artystyczna, przygotowana przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Na początek uczennice z zespołu wokalnego wykonały piosenkę specjalnie przygotowaną na dzisiejszą uroczystość. Słowa piosenki napisała nauczycielka języka polskiego Pani Marzena Dach-Kolanko, a muzykę nauczyciel muzyki i wychowania fizycznego Pan Piotr Witczak.

Następnie byliśmy świadkami wyjątkowej lekcji historii, dzięki której przenieśliśmy się w osiemnasty wiek i mogliśmy posłuchać i obejrzeć barwnej opowieści dotyczącej życia i działalności naszego Patrona Feliksa Szołdrskiego opowiedzianej przez Karolinę Nowaczyk swoim podopiecznym. Znakomicie przygotowana scenografia, świetnie dobrana muzyka, aktorzy występujący w strojach z epoki, precyzyjne detale zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie.

Przygotowana z rozmachem inscenizacja w widowiskowy i dynamiczny sposób przypomniała nam o narodzinach Feliksa, o jego nauce i pracy. Poznaliśmy historię Białej Damy. Mogliśmy zobaczyć zaręczyny, ślub, odtańczono poloneza, oglądaliśmy proces powstania miasta. Byliśmy świadkami wręczenia aktu lokacyjnego przez Króla Augusta Poniatowskiego i wielu ważnych, historycznych akcentów.
Niezliczone talenty Feliksa stały się inspiracją dla naszych uczennic i uczniów, którzy również postanowili zaprezentować swoje umiejętności. Mogliśmy zobaczyć wiele obszarów aktywności, które na co dzień mają miejsce w naszej szkole – od pokazów tanecznych najmłodszych, tańca z chustami, z pomponami, z szarfami, poprzez pokazy sportowe, siatkówkę, koszykówkę, unihokej, judo aż do prezentacji klubów plastycznych, i różnorodnych kół naukowych, a wszystko to w dynamicznym montażu widowiskowo – muzycznym, który bardzo podobał się wszystkim widzom. Na zakończenie części artystycznej zespół wokalny wykonał piosenkę, którą długo jeszcze nucili sobie wszyscy goście śpiewając „Trójka, nasza kochana Trójka…”. Przy dźwiękach tej piosenki odbył się wielki finał. Wszyscy występujący w przedstawieniu pojawili się na scenie otrzymując gromkie owacje na stojąco.

Dziękuję pocztom sztandarowym przybyłym na uroczystość. Dzięki Wam nasz nowy sztandar został w podniosły i uroczysty sposób przekazany naszej szkole.
Nisko się kłaniam i serdeczne dziękuję pocztowi sztandarowemu Rady Rodziców. Dzięki Państwu nasza uroczystość była wyjątkowa i miała podniosły charakter.

Bardzo dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości – nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi. Bardzo dziękuję pani Kindze Laskowskiej-Szofer, pani Beacie Baran dyrektorce Nowotomyskiego Ośrodka Kultury oraz panu Mateuszowi Basińskiemu dyrektorowi Zbąszyńskiego Centrum Kultury za nieocenioną pomoc w przygotowaniu dekoracji na dzisiejsze widowisko. Bez Was byłoby to niemożliwe!

Szczególne słowa podziękowania kieruję w stronę Renaty Kurasińskiej, Marzeny Dach-Kolanko, Joanny Witczak, Grażyny Życzkowskiej, Izabelli Michalak, Joanny Maizenhilder, Magdaleny Wartel, Małgorzaty Guci, Piotra Witczaka, Andrzeja Ruciocha. Jestem pod wrażeniem Waszych umiejętności, Waszego zaangażowania i determinacji, aby dopracować każdy szczegół do perfekcji! Dziękuję wszystkim uczniom zaangażowanym w przebieg uroczystości. Byliście świetni!

Dziękuję pocztowi sztandarowemu naszej szkoły. Jestem z Was bardzo dumny! Pokazaliście dziś, że godnie i z honorem będziecie reprezentować naszą szkołę, a swoją postawą udowodniliście, że w pełni zasługujecie na pełnienie zaszczytnej i prestiżowej funkcji członka pocztu sztandarowego Szkoły Podstawowej nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu.

Dariusz Stachecki

Udostępnij artykuł:
×
Skip to content