Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia 2022 roku odbyła się uroczystość poświęcona 82 rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia obchodzony jest w Polsce Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm RP w roku 2007. Uczestniczyły w niej delegacje klas 4-8. Tradycyjnie uroczystość odbyła się przed budynkiem szkoły, przy tablicy i „Dębie Pamięci” posadzonym w roku 2010 w ramach projektu „Katyń – ocalić od zapomnienia”.

Tablica przed naszą szkołą upamiętnia Jana Rożka, komendanta posterunku Policji Państwowej w Nowym Tomyślu w roku 1939, powstańca wielkopolskiego, osobę zasłużoną dla ziemi nowotomyskiej. Został on zamordowany w 1940 roku w Twerze na rozkaz władz Związku Radzieckiego i jest jedną z ponad 21 tysięcy polskich ofiar tej zbrodni – żołnierzy, policjantów i urzędników państwowych. Pochowano ich w masowych grobach w Katyniu, Miednoje i Charkowie, które odkryto 13 kwietnia 1943 roku.

Podczas uroczystości uczniowie wysłuchali krótkiej informacji o tych tragicznych wydarzeniach oraz wierszy związanych z tą tematyką. Głos zabrał także Dyrektor szkoły Pan Dariusz Stachecki. Minutą ciszy uczczono zamordowanych w 1940 r. oraz 96 ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku, w której 10 kwietnia 2010 roku zginął prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką oraz wielu przedstawicieli władz państwowych udających się do Katynia na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Na koniec uczniowie złożyli pod tablicą kwiaty i zapalili symboliczne znicze.

Andrzej Rucioch