Dzień Dziecka w 1a

Z okazji Dnia Dziecka klasa 1a odbyła podróż w czasie, odwiedzając Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski w Chorzeminie k. Wolsztyna. Dzieci uczestniczyły w lekcji muzealnej pt. DAWNE GRY I ZABAWY DZIECIĘCE.

Zachwyciły nas stare, drewniane zabawki. Pieczołowicie rzeźbione w drewnie przez tatusiów, dziadków były wielkim, czasami jedynym, skarbem dzieci. Kiedy tylko pogoda dopisywała dziecięce rozrywki przenosiły się na wiejskie podwórko. Tam już królowały zabawy w chowanego, skoki na skakance, rzuty do celu, strzały z procy, szczudła. Było wesoło, gwarno, a zabawy kończyły się o zmierzchu. Okazało się, że i Nam taka zabawa bardzo odpowiada. Liczą się wspaniali koledzy i pomysł na wspólną zabawę.

W skansenie, czyli wielkim muzeum pod chmurką, odwiedziliśmy kuźnię kowala, który nie tylko kuł podkowy, ale wyrywał również bolące zęby. Trafiliśmy do młynarza, pomogliśmy mu obrócić wiatrak zwany koźlakiem, tak aby chwycił wiatr w swoje skrzydła. Przechodziliśmy ścieżką przez sam środek pola obsianego żytem. W wiejskiej zagrodzie mogliśmy pooglądać rodzinę owiec. Przekraczając wysoki próg wiejskiej chaty, poczuliśmy przyjemny chłód i zapach starego drewna.
Dawno temu piękno polskiej wsi opisywał Jan Kochanowski w swojej Pieśni, zaczynając od słów: „Wsi spokojna, wsi wesoła, Który głos twej chwale zdoła? (…)” Nas również zauroczył malowniczy skansen, historia dawnych czasów zaciekawiła, zabawy sprzed stu lat okazały się nadal aktualne.

Wszystkim, którzy nie znają, polecamy to wspaniałe miejsce!

Alina Adamiak