Dwudziesta, jubileuszowa konferencja K@SSK 2025 już za nami!

W dniach 25 – 26 kwietnia 2025 r. w naszej szkole zorganizowaliśmy dwudziestą edycję ogólnopolskiej Konferencji Administratorów Szkolnych Sieci Komputerowych K@SSK 2025. Do współpracy zaprosiliśmy Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie oraz firmę Prodata

Konferencję objęła patronatem Minister EdukacjiWielkopolski Kurator Oświaty, Starosta Nowotomyskii Burmistrz Nowego Tomyśla. Naszym partnerem strategicznym był iSpot. Konferencja przebiegała pod hasłem „Technologia dla edukacji. Kompetencje, kreatywność, wyzwania”.

Przygotowaliśmy propozycje wykładów i warsztatów dla nauczycieli wszystkich przedmiotów. W tym roku wiele uwagi poświęciliśmy sztucznej inteligencji i jej wpływowi na każdego człowieka oraz całe społeczności. Mówiliśmy, jak się zmienia, w jaki sposób ewoluuje i w jakim tempie się to dzieje oraz co to tak naprawdę oznacza dla edukacji?

Innym celem K@SSK było przybliżenie nauczycielom dokumentu Polityka Cyfrowej Transformacji Edukacji, którego głównym autorem jest Rada ds. Informatyzacji Edukacji. W ramach konferencji odbyło się wyjazdowe posiedzenie członków Rady.

Poruszaliśmy zagadnienia związane z koncepcją nauki programowania przez 12 lat pobytu uczniów w szkole oraz praktyczne aspekty realizacji projektów „Laboratoria przyszłości”, „Laboratoria STEM” i „Laboratoria AI”. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że to właśnie na nas, nauczycielach leży obowiązek przygotowania uczniów do świadomego korzystania z zasobów internetowych, do refleksyjnego i krytycznego spojrzenia nie tylko na treści, ale i metody ich udostępniania, rozbudzania krytycznego myślenia, rozwoju umiejętności selekcji i porządkowania informacji.

Na jubileuszową konferencję przybyło wielu wybitnych przedstawicieli świata nauki, oświaty i biznesu. Rozpoczęliśmy w piątek 25 kwietnia o godz. 09:00 w Hali Widowiskowo – Sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu. Powierzchnię hali zaadoptowaliśmy na ogromną przestrzeń kateringowo – wystawienniczą, a małą salę gimnastyczną na salę plenarną. Gości powitali Beata Baran dyrektor Nowotomyskiego Ośrodka Kultury oraz organizator, dyrektor szkoły Dariusz Stachecki. Symbolicznego otwarcia wraz z dyrektorem szkoły dokonał burmistrz Nowego Tomyśla Marcin Brambor.

O randze KASSK świadczy duże zainteresowanie ze strony gości. Ministerstwo Edukacji Narodowej reprezentował Tomasz Kulasa dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju, który odczytał okolicznościowy list gratulacyjny, który na ręce dyrektora szkoły wystosowała Minister Barbara Nowacka.  Gościliśmy Wielkopolską Wicekurator Oświaty panią Izabelę Liebert – Jędroszkowiak. Zaproszenie przyjęli także: Andrzej Wilkoński – Starosta Nowotomyski, Jakub Skrzypczak – wicestarosta nowotomyski, Burmistrz Nowego Tomyśla Marcin Brambor i zastępczyni burmistrza Adrianna Brzostowska. Cieszymy się bardzo, że z zaproszenia skorzystało liczne grono dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek kulturalno-oświatowych powiatu nowotomyskiego oraz długoletnich przyjaciół naszej konferencji.

Zadaniem K@SSK było przekonanie, że nowoczesne metody pracy będące elementem cyfrowej transformacji szkół zwiększają efektywność procesów edukacyjnych, pozwalają rozwinąć kluczowe umiejętności w tym społeczne, wpływają na kreatywność, twórczość i aktywność dzieci i młodzieży. Praca w cyfrowym środowisku kształcenia pozwala nauczyć dzieci i młodzież współpracy w grupie, odpowiedzialności, planowania i twórczego podejścia do własnego rozwoju. Prawdziwa zmiana jakości kształcenia w trzeciej dekadzie XXI wieku jest możliwa dzięki zapewnieniu szkołom dostępu do odpowiednich, wyselekcjonowanych usług edukacyjnych dostarczanych za pomocą Internetu w chmurze. Natomiast rozwój kompetencji cyfrowych nauczyciela jest warunkiem koniecznym powodzenia tej przemiany.

Konferencję zainaugurował prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski , który przedstawił wyniki najnowszych badań, ukazujących w jaki sposób młodzież postrzega sztuczną inteligencję. Wykład był bardzo ciekawy i skłonił uczestników do refleksji. Pokazał też jak w ogromnym tempie zmienia się funkcjonalność AI, jak staje się empatyczna i jaki wpływ wywiera na młodym pokoleniu. Duże wrażenie na uczestnikach zrobił wykład prof. UR dr hab. Wojciecha Walata, który mówił o analfabetyzmie funkcjonalnym homo interneticusa – ucznia współczesnej szkoły. Następnie głos zabrała Agnieszka Borowiecka z Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, która na przykładzie katastrofy Titanica pokazała w jaki sposób można kreatywnie wykorzystać narzędzia informatyki do przeprowadzenia ciekawych i inspirujących lekcji.

Podczas przerwy kawowej miała miejsce sympatyczna, urodzinowa niespodzianka. Na płycie hali pojawił się ogromny pięcioczęściowy tort urodzinowy. Z okazji jubileuszu wysłuchaliśmy piosenki na temat K@SSK wygenerowanej przez sztuczną inteligencję, a uczestnicy i goście odśpiewali gromkie „Sto lat”.

Po przerwie kawowej, drugą część konferencji otworzył Konrad Wierzchowski, a po nim na temat partycypacji młodzieży, czyli jak tworzyć angażującą edukację – na przykładzie gotowych scenariuszy lekcji dotyczących sztucznej inteligencji mówiła Dorota Madej. Bardzo ważnym elementem w tej części była debata ekspercka poświęcona polityce cyfrowej transformacji edukacji. Panel poprowadziła Dorota Janczak, która przyjęła nietypową rolę sceptycznej nauczycielki starej daty, która ma już swoje sprawdzone metody, nie do końca ufa nowym technologiom i z rezerwą podchodzi do cyfrowej edukacji. Poprosiła swoich panelowych rozmówców, by ją przekonali, że warto się w ten temat zanurzyć. Okazało się, że był to świetny pomysł i rozmówcy – prof. Maciej Sysło, Tomasz Hodakowski, Tomasz Kulasa i Artur Rudnicki znakomicie wywiązali się z tego zadania i przekonali nie tylko prowadzącą, ale całe audytorium.

Trzecią część konferencji otworzył Sebastian Urbański, a po nim na temat solidnego kształcenia informatycznego mówiła Grażyna Koba. Następnie na temat innowacyjnych rozwiązań dotyczących organizacji pracy świetlicy szkolnej oraz przyjaznego systemu zstępującego tradycyjne stresujące dzwonki szkolne mówili Sławomir Idaszak i Aleksander Nowicki, a Jakub Desperak podjął ważny temat prowadzący do refleksji czy sprzęt i szkolna sieć komputerowa są gotowe na sztuczną inteligencję oraz wyzwania cyber-zagrożeń? Rozważał, jak to wygląda w świetle obowiązujących przepisów, wymogów, zaleceń w stosunku do zdrowego rozsądku i szkolnej rzeczywistości.  Następnie Magdalena Krupińska zainteresowała uczestników interaktywnym systemem LUMIO, który może być wartościowym elementem transformacji tradycyjnej edukacji w angażujące ucznia przeżycie.

Po przerwie obiadowej odbyły się dwie sesje warsztatowe, które dostarczyły uczestnikom ogromu wrażeń i były źródłem wielu twórczych inspiracji.

Na koniec obfitującego w intelektualne doznania dnia, uczestnicy, goście i partnerzy K@SSK wzięli udział w integracyjnej kolacji w Klimkowej Osadzie, gdzie przy muzyce i dobrym jedzeniu można było odprężyć się i kontynuować kuluarowe rozmowy, których wszędzie było pełno.

Drugi dzień Konferencji rozpoczął się o godzinie 10:00. Uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w 4 sesjach warsztatowych. W każdej sesji do swojej dyspozycji mieli aż 12 propozycji. Różnorodna tematyka warsztatów i wysoki poziom merytoryczny sprawiły, że każdy znalazł coś dla siebie.

Ostatnią część konferencji stanowił blok wykładowy, w którym prof. dr hab. Krzysztof Diks przekonywał, że programować może każdy. Udowadniał to na podstawie pilotażu przeprowadzonego w wybranych szkołach.

Przygotowaliśmy 3 bloki wykładowe oraz 72 atrakcyjne warsztaty, prawie 30 wystaw i ekspozycji, które cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem uczestników. Demonstrowaliśmy najnowocześniejsze rozwiązania wspomagające proces kształcenia, angażujące metody pracy, sposoby na tworzenie projektów edukacyjnych, możliwości różnego typu robotów, rozwiązaniach VR, druku 3D, koncepcji budowy laboratoriów przyszłości, pracowni sztucznej inteligencji, multimedialnych studiów nagrań i montażu materiałów cyfrowych. Nie zabrakło także konstrukcji i rozwiązania STEAM, inteligentnych miast z modułów MODI, interaktywnych podłóg, instrumentów pomiarowych, monitorów dotykowych i ergonomicznych mebli szkolnych umożliwiających szybkie i efektywne gospodarowanie przestrzenią edukacyjna w laboratoriach. Świetnie przygotowane stoiska naszych Partnerów przyciągały tłumy zwiedzających.

Na zakończenie głos zabrał organizator konferencji Dariusz Stachecki, który podziękował wszystkim uczestnikom za udział, wzorową postawę, dyscyplinę i entuzjazm z jakim uczestniczyli w kolejnych wykładach i warsztatach, a także za życzliwość i liczne gratulacje z okazji jubileuszu K@SSK. Specjalne podziękowania skierował do p. Danuty Bartkowiak, która w imieniu swoim i zadowolonych uczestników przekazała piękną kartkę urodzinową wraz z ręcznie wykonaną okolicznościową tabliczką czekolady. Jubileuszowe gratulacje przekazała także firma AKTIN, która była partnerem głównym konferencji. Dyrektor podziękował stałemu, sprawdzonemu komitetowi organizacyjnemu, który od lat tworzą: Marlena Jarczewska, Małgorzta Gucia, Renata Kurasińska, Krzysztof Hałas, Piotr Witczak i Arkadiusz Lewandowski.

Słowa podziękowania skierował także w stronę Partnerów, którzy wnieśli niezwykle cenny wkład w jakość nowotomyskiej konferencji. Usłyszeliśmy wiele miłych i pochlebnych słów na temat wysokiego poziomu organizacyjnego i merytorycznego naszej wydarzenia zarówno ze strony uczestników jak i naszych wykładowców i partnerów. Cieszymy się, że podobała się nasza szkoła. Odwiedzający nas nauczyciele mówili, że Trójka to piękna i nowoczesna placówka. Wszyscy podkreślali zaangażowanie organizatorów oraz wzorową postawę naszych uczniów, którzy chętnie służyli pomocą i niezbędnymi informacjami.

Dziękuję bardzo serdecznie Komitetowi Organizacyjnemu, pracownikom administracji i obsługi z panem Arkiem Lewandowskim na czele oraz Młodzieży, która brała udział w konferencji, pomagała w obsłudze, w szatni i dbała o to, by nikomu niczego nie zabrakło oraz o to, by każdy mógł trafić na interesujące go warsztaty. Dziękuję Wam za ogromne zaangażowanie i wysiłek, dzięki któremu XX Jubileuszowa Konferencja Administratorów Szkolnych Sieci Komputerowych mogła mieć taki właśnie charakter, przebiegać sprawnie i ciekawie.

Dziękuję koleżankom i kolegom członkom Rady ds. Informatyzacji Edukacji z panią Profersor Anną Kwiatkowską i Zdzisławem Nowakowskim na czele za możliwość goszczenia tego ważnego gremium w Nowym Tomyślu.

Dziękuję także naszym partnerom organizacyjnym OEIiZK i Prodata oraz wszystkim partnerom, których pełna lista znajduje się na stronie https://kassk.pl, wykładowcom, osobom prowadzącym warsztaty i prezentującym stoiska z ofertami edukacyjnymi. Dziękuję uczestnikom, którzy jak zwykle swoim entuzjazmem, niegasnącym uśmiechem sprawili, że wspólnie spędzone dwa konferencyjne dni były dla nas wszystkich niezwykłym przeżyciem.

Dariusz Stachecki

Udostępnij artykuł:
×
Przejdź do treści