Drzwi Otwarte 2022

Środa, 16 marca był dniem wyjątkowym. Drzwi naszej szkoły stanęły otworem dla wszystkich, którzy chcą uczyć się w Trójce. Zaprosiliśmy naszych przyszłych uczniów wraz z rodzicami na spotkanie, zwiedzanie szkoły i uczestnictwo w wielu różnych formach aktywności, które przygotowali ich starsi koledzy wraz z nauczycielami. Frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Widownia Hali Widowiskowo – Sportowej była pełna po brzegi.

Każdy przyszły pierwszoklasista otrzymał na powitanie kolorowy, pamiątkowy znaczek z logo naszej szkoły, który z dumą nosił podczas całego spotkania. Ale to był dopiero początek niespodzianek. Na hali nasi goście z uwagą obserwowali pokazy naszych siatkarzy oraz unihokeistów. Następnie w imieniu Samorządu Uczniowskiego słowa powitania skierowali Ola, Agata i Wojtek. Opowiedzieli również krótko o tym co robią w szkole, w jakich zajęciach biorą udział i jak realizują swoje pasje i zainteresowania. Następnie dyrektor Dariusz Stachecki opowiedział o misji szkoły, o tym w jaki sposób tworzymy w Trójce przyjazne przestrzenie edukacyjne, jak dbamy o rozwój każdego dziecka, gdyż to właśnie uczeń jest najważniejszą osobą w szkole. Podkreślał naszą radość ze spotkania, że tak liczne grono zechciało z nami spędzić popołudnie w sympatycznej atmosferze angażując się w przeróżne aktywności. Zwiedzając nowoczesny i znakomicie wyposażony kompleks hali widowiskowo – sportowej oraz budynek szkoły nasi goście brali udział w prezentacjach, doświadczeniach i eksperymentach fizyczno – chemicznych, mieli okazję poznać i zaangażować się w zajęcia projektowe w ramach Uniwersytetu Dzieci, uczestniczyli w zajęciach z języka angielskiego z elementami CLIL, zwiedzali świetlicę szkolną oraz Szkolne Centrum Informacji, a w nim czytelnię oraz kolorową salę ciszy i relaksu. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się występy zespołu tanecznego oraz wokalnego. Najmłodsi i ich rodzice z przyjemnością angażowali się w gry korytarzowe, multiinterakcję czyli naukę i zabawę przez ruch korzystając między innymi z interaktywnej podłogi. Zabawy matematyczne połączyliśmy z aktywnością ruchową w projekcie „Czego nie masz w głowie, musisz mieć w nogach, czyli kreatywnie pod stopami”. W każdej sali coś się działo, każda odkrywała przed nami swoje tajemnice w jednej była sztuka dla dzieci z elementami sensoplastyki, w innej podstawy programowania i kodowania, w kolejnej kodowanie na dywanie, w następnej  magiczny świat baśni i legend, prezentacje STEAM, roboty, drony, Klocki LEGO i Abilix Krypton, konstruowanie wynalazków za pomocą modułów MODI, swoje podwoje otworzyły pracownie komputerowe, biologiczne, fizyczne i chemiczne w kolejnej sali dzieci z zapałem tworzyły lapbooki, bawiły się z językiem niemieckim i hiszpańskim, pokonywały sportowy tor przeszkód i kącik zabaw w salkach korekcyjnych. Przekonały się również, że „nie samym chlebem żyje człowiek” angażując się w aktywności przygotowane przez katechetki.

Odbyliśmy wiele miłych rozmów, zebraliśmy mnóstwo pochwał za to jak wygląda szkoła, jak znakomicie i nowocześnie wyposażone są sale lekcyjne, jak bardzo zaangażowani są nauczyciele, jak potrafią zrealizować swoje nietuzinkowe pomysły. Chwalono młodzież, która z pasją pokazywała i tłumaczyła młodszym koleżankom i kolegom czego uczą się w szkole, jak korzystają z iPadów, monitorów interaktywnych, konstruują i programują roboty – jednym słowem co robić, by każdy spędzony w niej dzień był wspaniałą intelektualną przygodą.

To był fantastyczny dzień. Spędziliśmy go bardzo miło. Ani się obejrzeliśmy, jak upłynęły ponad dwie godziny, a nasi najmłodsi goście wciąż z uśmiechem i wypiekami na twarzy próbowali kolejnych atrakcji. Było twórczo, kreatywnie i słodko, gdyż Samorząd Uczniowski częstował gości trójkowymi krówkami. Każdy odwiedzający nas na pamiątkę mógł zabrać ze sobą ołówki, na których nadrukowaliśmy adres naszej strony internetowej.

Serdecznie dziękuję Rodzicom i naszym przyszłym uczniom za przyjęcie naszego zaproszenia, za wiele przemiłych rozmów, wspomnień i wspólnych planów.
Bardzo dziękuję wszystkim nauczycielom za znakomite przygotowanie wielu ciekawych, angażujących i inspirujących aktywności, uczniom biorącym udział w pokazach, demonstracjach, ćwiczeniach oraz Samorządowi Uczniowskiemu za wzorową postawę gospodarzy naszej szkoły.

Dariusz Stachecki