Drugie Trójkowe Art Party za nami!

W poniedziałek 20 maja odbyło się drugie Trójkowe Art Party, czyli impreza artystyczna dla najmłodszych uczniów Trójki, łącząca sztukę, muzykę i taniec. Ideą przedsięwzięcia jest edukacja artystyczna od najmłodszych lat, nauka przez zabawę oraz czerpanie radości z tworzenia. W tym roku w Art Party wzięło udział niemal 40 dzieci. Ta wesoła, nastawiona na działania twórcze gromadka sprawiła, ze popołudniową porą szkolne mury tętniły życiem, energią i uśmiechem.

W radosny klimat wprowadziła nas energetyczna, taneczna rozgrzewka, poprowadzona przez panią Joannę Maizenhilder. Następnie rytmicznym krokiem przeszliśmy do części warsztatowej, a tam czekały na dzieci farby, pędzle, wałki, gąbki i… duże płótna. Przed przystąpieniem do malowania, uczestników Art Party miłym słowem przywitał pan Dyrektor, Dariusz Stachecki, życząc owocnych warsztatów.

Pierwsze twórcze wyzwanie polegało na wykonaniu barwnego hasła – motta tegorocznego party: „eARTh  without ART is just eh”. Żaden z uczestników nie miał wątpliwości, że sztuka ubarwia życie, dodaje koloru każdemu zakątkowi globu, a bez niej świat byłby szary i smutny. Dzieci dobrane w kilkuosobowe zespoły, zaopatrzone w fartuszki i rękawiczki zmalowały piękny napis, który stanie się ozdobą szkolnych korytarzy.

Bez pracy nie ma kołaczy – ale nasi Mali Artyści pracowali pięknie i wytrwale, zasłużyli więc na słodką niespodziankę i chwilę odpoczynku przed kolejnym zadaniem. Z talerzykami łakoci zasiedli na kocykach i poduchach, słuchając opowieści o francuskim malarstwie końca XIX wieku. Było to krótkie wprowadzenie do pracy plastycznej, którą każdy zabrał z sobą na pamiątkę.

Rok 2024 w artystycznym świecie obchodzony jest pod znakiem impresjonizmu. Dziś, w 150 rocznicę pierwszej wystawy impresjonistów, nasi uczniowie mieli okazję wykonać pracę inspirowaną dziełami Moneta, jednego z czołowych przedstawicieli kierunku. Zadanie nie było wcale łatwe, zabraliśmy się bowiem za „Nenufary” – temat, który w ostatnich 30 latach życia, artysta podejmował kilkaset razy.

Okazało się, że wszyscy podzielamy fascynację liliami wodnymi – dzieci przy użyciu farb wodnych, płynnego kleju, krepy i papierowych foremek stworzyły na deseczkach malarskich  przepiękne prace. Gdyby połączyć je w jedną całość, uzyskalibyśmy – mówiąc słowami samego Moneta – „iluzję nieskończonej całości, fali bez horyzontu i brzegu”, czyli znakomite odzwierciedlenie impresjonistycznych zachwytów nad przyrodą.

Wspaniale było obserwować radość tworzenia i dumę ze swoich dzieł, na dzieci jednak czekały kolejne atrakcje – między innymi tajemnicze wirówki. Co ciekawego można zrobić używając zwyczajnej, kuchennej wirówki do warzyw? Oryginalne, kolorowe, niespotykane, artystyczne kwiaty! Malowanie i chlapanie, efekt zaskoczenia i odkrywanie za każdym razem innego małego dzieła? Otóż to! Dzieci przekonały się, że po to, by bawić się sztuką, nie trzeba wiele.

Był też czas na sesję zdjęciową w przygotowanej dla uczestników pamiątkowej ramce. I tym sposobem powoli zbliżaliśmy się do końca kolejnej, artystycznej przygody. Bez wątpienia był to wieczór pełen wrażeń – dzieci z uśmiechami, wypiekami na twarzy, odbierane przez rodziców przybijały piątki zapewniając, że pojawią się za rok!

A za rok, czeka nas trzecie Art Party, kolejne twórcze wyzwania i niespodzianki. Nie może Was zabraknąć!

Bardzo dziękuję Dyrekcji Szkoły za wsparcie inicjatywy Trójkowego Art Party. Paniom Joannie Maizenhilder oraz Małgorzacie Dominiak, za niezawodną pomoc organizacyjną.

Jasiowi, Marcelowi i Miłoszowi – uczestnikom kółka Sztuka dla Dzieci – serdecznie dziękuję za wsparcie w przygotowaniach i poświęcony czas.

Dziękuję Wam, Drodzy Mali Artyści, za udział, obecność, zaangażowanie i niezapomniane chwile.

DO ZOBACZENIA ZA ROK!

Kinga Laskowska-Szofer