Bombowa wycieczka do Krainy Bombek
W czwartek, 22 listopada o godzinie 7.45 w bardzo dobrych humorach ruszyliśmy na podbój Gniezna. Wszystkie miejsca w autokarze były zajęte przez uczniów klasy 4a, 4d, kilka osób z 5f i 7c oraz opiekunów p. Arletę Stachowiak-Szymańską, p. Renatę Andrzejczak, p. Annę Przybylską i p. Janusza Nawrota. O 9.30 rozpoczęła się prawdziwie bombowa przygoda. Podzieleni na grupy ruszyliśmy na zwiedzanie działającej już ponad 20 lat fabryki bombek.
W Krainie Bombek wszystkie ozdoby choinkowe produkowane są ręcznie przez osoby o dużych zdolnościach manualnych i wyobraźni plastycznej. Otwierając szeroko oczy z zachwytu a usta ze zdziwienia, obejrzeliśmy 4 główne działy produkcji: dmuchalnię szkła, srebrzalnię, lakiernię oraz dekoratornię. W dmuchalni zobaczyliśmy, jakie cuda można zrobić z podgrzewanych szklanych rur przy pomocy formy i wdmuchiwanego powietrza.
W srebrzalni dowiedzieliśmy się, że bombki srebrzy się od wewnątrz w wyniku odpowiedniej reakcji chemicznej. W lakierni uderzył nas przykry zapach, ale za to było kolorowo. W dekoratorni pracują artyści, a spod ich rąk wychodzą barwne i niezwykłe wzory. Tam moglibyśmy przyglądać się i podziwiać bez końca. Tym bardziej, że dane nam było naśladować zawodowych dekoratorów. Zaproszono nas na warsztaty plastyczne, na których każdy uczeń mógł wykazać się wyobraźnią i talentem. W zabawnych fartuszkach stanęliśmy na stanowiskach i ruszyliśmy do dzieła. Kilka bombek nie wytrzymało tej próby, pozostałe natomiast w kilkanaście minut mieniły się kolorami, wzorami i brokatem. Jak miło własnoręcznie udekorowane bombki zabrać do domu. Jeszcze tylko bombkowe zakupy w fabrycznym sklepie i wygłodniali udaliśmy się na posiłek.
Wzmocnieni po krótkim odpoczynku ruszyliśmy z przewodnikiem w poszukiwaniu nowych wrażeń uliczkami zabytkowej części Gniezna – pierwszej stolicy Polski. To była piękna lekcja historii uatrakcyjniona napotykanymi po drodze rzeźbami królików w różnych wcieleniach. Doprowadziły one naszą grupę do Katedry Gnieźnieńskiej miejsca koronacji 5 królów Polski. Uczniowie mogli tam podziwiać m. in. najstarszą część świątyni, czyli prezbiterium, w którym stoi złocona konfesja z relikwiami św. Wojciecha oraz słynne Drzwi Gnieźnieńskie. Niesamowite emocje wzbudziły podziemia Katedry. Znajdują się tam m.in.: relikty budowli sakralnych z X i XI w., fragment posadzki z pierwotnej świątyni romańskiej, najstarszy w Polsce napis nagrobkowy z ok. 1006 roku, a także odkrywka wykopalisk archeologicznych związanych ze świątynią.
Gdy zaczęło się ściemniać, pora ruszać do domu. Autobus pełen radości i wrzawy o 17.30 zatrzymał się przed szkołą. Zadowoleni, pełni wrażeń z własnoręcznie ozdobionymi bombkami wkroczyliśmy w czas przedświątecznych przygotowań.
Anna Przybylska