Wizyta w PCSS

W poniedziałek, 4 marca uczniowie klasy 3e udali się z wizytą do Poznańskiego Centrum Superkomputerowo – Sieciowego. PCSS to jeden z najbardziej zaawansowanych naukowych ośrodków badawczo rozwojowych w Polsce. 

Wycieczka rozpoczęła się w nowoczesnym budynku, w którym mieści się Centrum Badawcze Polskiego Internetu Optycznego. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zwiedzenia serwerowni, centrum zarządzania najbardziej zaawansowaną siecią optyczną w Europie – Pionier, przeznaczoną na potrzeby nauki.

Sieć połączona jest między innymi z Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN – ośrodkiem naukowo-badawczym położonym na północno-zachodnich przedmieściach Genewy na granicy Szwajcarii i Francji. Znajduje się tam między innymi Wielki Zderzacz Hadronów – największy na świecie akcelerator cząstek. Uczniowie mieli także okazję zobaczyć z bliska Polski Superkomputer ORZEŁ. W niczym nie przypominał on domowych komputerów. Ciekawostką jest fakt, że Orzeł chłodzony jest cieczą, która z kolei służy do ogrzewania całego budynku. Superkomputer działa w PCSS od stycznia 2016. Ma moc 1,4 PFLOPS, czyli jest w stanie wykonać biliard 400 milionów operacji na sekundę. Orzeł zbudowany jest z ponad 1300 połączonych ze sobą serwerów. W momencie oddania go do użytku był 80. najmocniejszym komputerem świata.

W CBPIO była także możliwość zanurzenia się w rozszerzoną rzeczywistość w specjalnie przygotowanym tzw. Cave, gdzie za pomocą specjalnych okularów i magicznej różdżki można było odbyć wirtualną podróż po ulicach Poznania, kontrolując poziom zanieczyszczeń.

Ekologiczny wymiar miała także druga część wizyty w Laboratorium Szkoły Przyszłości PCSS na ulicy Zwierzynieckiej, gdzie uczniowie podzieleni na grupy realizowali scenariusz zajęć polegający na walce ze smogiem. Liczyła się kreatywność i innowacyjne pomysły, a także umiejętności wykorzystania nowoczesnych technologii w rozwiązywaniu problemów.

Dariusz Stachecki

 

Udostępnij artykuł:
×
Skip to content