KOLOROWO, CHOINKOWO, ŚWIĄTECZNIE…
Już na początku grudnia, trzecia grupa uczniów naszej szkoły wyruszyła na podbój pierwszej stolicy polski – Gniezna. Tym razem byli to uczniowie z klas: IVB, IVE i VC wraz z opiekunami: p. Dorotą Kuźniewską, p. Aleksandrą Antoniewicz- Kaszczyńską, p. Anną Król – Pawelską oraz p. Arletą Stachowiak-Szymańską.
Punktualnie o godz. 9.30 przybyliśmy do zbudowanej przez Mieszka I w II połowie X wieku Katedry Gnieźnieńskiej, gdzie czekał na nas przewodnik, p. Sławomir Ratajczak. Na początku usłyszeliśmy legendę, jak powstało miasto Gniezno oraz skąd wywodzi się jego nazwa. Następnie udaliśmy się do wnętrza Katedry, która wznosi się na Wzgórzu Lecha, ma 85 m długości, do 42 m szerokości i jest jednym z najbardziej znanych polskich kościołów. Do XIII w. świątynia była miejscem koronacji 5 królów Polski – Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II i Wacława II. Uczniowie mogli podziwiać m. in. najstarszą część świątyni, czyli prezbiterium, w którym stoi złocona konfesja z relikwiami św. Wojciecha oraz słynne Drzwi Gnieźnieńskie – jeden z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce. Największe emocje wśród uczniów wzbudziły podziemia Katedry. Znajdują się tam m.in.: relikty budowli sakralnych z X i XI w., fragment posadzki z pierwotnej świątyni romańskiej, najstarszy w Polsce napis nagrobkowy z ok. 1006 roku, a także odkrywka wykopalisk archeologicznych związanych ze świątynią.
Dowiedzieliśmy się również, że na banknocie dziesięciozłotowym widnieje motyw z gnieźnieńskiej posadzki, zaś na dwudziestozłotowym – fragment ornamentu z Drzwi Gnieźnieńskich.
Następnie wyruszyliśmy na spacer zabytkowymi uliczkami Gniezna. Kierunek naszego spaceru wytyczały rzeźby królików, nawiązujące do najważniejszych momentów z historii miasta. Naszą grupę doprowadziły do McDonalda, gdzie każdy z nas chętnie zjadł i odpoczął przed głównym punktem programu – Fabryką Bombek.
Firma Kobert Albert Adam Kozłowski, w której mieści się Kraina Bombek działa już od ponad 25 lat. Wszystkie ozdoby choinkowe pochodzące z tej fabryki produkowane są ręcznie przez osoby o dużych zdolnościach manualnych i wyobraźni plastycznej. W fabryce bombek mieliśmy okazję obejrzeć 4 główne działy produkcji: dmuchalnię szkła, srebrzalnię, lakiernię oraz dekoratornię.
W dmuchalni zobaczyliśmy, jak podgrzewa się szklane rury, by z przygotowanych porcji szkła wydmuchać kule, z których powstają piękne ozdoby choinkowe. W srebrzalni pokazano nam, jak w wyniku odpowiedniej reakcji chemicznej srebrzy się kule od środka.
W lakierni podpatrzyliśmy, jak kulki nabierają pięknych barw, a w dekoratorni przyjrzeliśmy się, jak na bombki nanosi się dekoracyjne wzory, które nadają im wyjątkowy i unikalny wygląd.
Kulminacyjnym punktem tej wyprawy były jednak warsztaty plastyczne, na których każdy uczeń mógł wykazać się swoją pomysłowością i talentem, dekorując bombki, które później dostał w prezencie.
Po dniu pełnym wrażeń i emocji ok. godz. 18.30, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Nowego Tomyśla. Wycieczka do Gniezna dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń i wprowadziła w atmosferę zbliżających się świąt.
Arleta Stachowiak-Szymańska