Katyń – pamiętamy…

W poniedziałek 14 kwietnia 2025 r., w naszej szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca 85 rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 15 rocznicę katastrofy smoleńskiej. Dzień 13 kwietnia został decyzją Sejmu RP

w 2007 roku ustanowiony Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W naszej uroczystości brały udział wszystkie oddziały klas IV oraz 3-osobowe delegacje pozostałych klas 5-8. Uroczystość odbyła się przed budynkiem szkoły, przy poświęconej Janowi Rożkowi tablicy i „Dębie Pamięci” posadzonym w 2010 roku w ramach projektu „Katyń – ocalić od zapomnienia”.
Krótki montaż słowno-poetycki, w przystępny sposób wprowadził uczniów w tematykę Zbrodni Katyńskiej. Uczniowie dowiedzieli się o losach polskich oficerów, policjantów, nauczycieli i przedstawicieli inteligencji, którzy zginęli wiosną 1940 roku. Zginęli bez sądu, bez wyroku, NKWD strzałem w tył głowy 
bestialsko zamordowało blisko 22 tysiące polskich obywateli. Jednym z nich był Jan Rożek.

Jan Rożek to osoba zasłużona dla ziemi nowotomyskiej; były powstaniec wielkopolski, a w 1939 roku komendant posterunku Policji Państwowej w Nowym Tomyślu. Został on zamordowany w 1940 roku w Twerze na rozkaz władz Związku Radzieckiego i jest jedną z ponad 21 tysięcy polskich ofiar tej zbrodni – żołnierzy, policjantów, lekarzy, nauczycieli, urzędników państwowych. Ofiary tej zbrodni chowano w masowych grobach m.in. w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Informacje o odkryciu w jednym z tych miejsc – Katyniu masowych grobów zostały ogłoszone przez okupujących wówczas te ziemie Niemców 13 kwietnia 1943 roku.

Podczas szkolnej uroczystości głoś zabrał dyrektor szkoły pan Dariusz Stachecki, który podczas swojego przemówienia nawiązał do wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat, podkreślając, że w świadomości Polaków Katyń już zawsze będzie kojarzył się z ludobójczą polityką władz sowieckich wobec narodu polskiego.

Na zakończenie uroczystości uczniowie złożyli pod tablicą kwiaty i zapalili symboliczny znicz.

nauczyciele historii

Udostępnij artykuł:
×
Skip to content