Palmy Wielkanocne

Jak zrobić palmę wielkanocną: tradycja, symbolika, wykonanie.

Tworzenie własnej palmy wielkanocnej to doskonały sposób na wprowadzenie się w świąteczny nastrój oraz pielęgnowanie tradycji.  

Tradycja palmy wielkanocnej

Palma wielkanocna to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli polskich świąt wielkanocnych. Tradycja ta ma swoje korzenie w dawnych czasach i jest ściśle związana z kulturą oraz wierzeniami ludowymi.

Historia palmy wielkanocnej

W Polsce tradycja ta zyskała popularność w średniowieczu, kiedy to zaczęto obchodzić Niedzielę Palmową, upamiętniającą wjazd Jezusa do Jerozolimy. Wówczas wierni zaczęli przynosić do kościołów gałązki wierzby, ozdobione kwiatami i wstążkami, symbolizujące palmy, którymi mieszkańcy Jerozolimy witali Chrystusa.

Symbolika palmy wielkanocnej jest wielowymiarowa. Po pierwsze, palma nawiązuje do biblijnej opowieści o wjeździe Jezusa do Jerozolimy, gdzie ludzie witają go, machając gałązkami palmowymi. Po drugie, palma wielkanocna symbolizuje odrodzenie, życiei płodność, co jest związane z wiosenną aurą oraz świętowaniem Zmartwychwstania Pańskiego. Wreszcie, palma wielkanocna ma również funkcję ochronną, chroniąc domostwa przed złymi mocami i przynosząc szczęście oraz pomyślność.

Na lekcji religii klasy drugie, trzeci i piąta c, d, e wykonały tradycja palmę wielkanocną, aby przygotować się do Niedzieli Palmowej. Najprostszym sposobem wykonania palmy z suchych i żywych kwiatów jest ozdobienie bukietu z długich gałązek wierzby. Na koniec przyozdabiali kolorowymi wstążkami. Efekt i wykonanie był zaskakujący. Każda palma była inna i pomysłowa. W czasie pracy panowała atmosfera współpracy. I tak pójdziemy powitać Pana Jezusa.

                                                                                                  katechetka Renata Racz

Udostępnij artykuł:
×
Przejdź do treści