Pasowanie na ucznia i Dzień Edukacji Narodowej
W poniedziałek 14 października punktualnie o 09:00 rozpoczęła się uroczystość pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu. Wzięło w niej udział 126 odświętnie ubranych uczniów klas pierwszych, rodzice oraz goście – zastępca burmistrza Nowego Tomyśla pani Adrianna Brzostowska, oraz panie Kamila Mitek i Sylwia Skwarcz – przedstawicielki prezydium Rady Rodziców.
Najpierw powitali pierwszaków uczniowie klas drugich, składając jednocześnie najlepsze życzenia „samych sukcesów w zdobywaniu wiedzy, dużo radości i uśmiechu oraz tego, by pobyt w szkole był najwspanialszą przygodą pełną samych najlepszych ocen i wzorowego zachowania”.
Następnie bohaterowie naszej uroczystości udowodnili, że są godni przyjęcia w poczet Trójkowiczów. Zrobili to za pomocą wierszy i piosenek.
Po części artystycznej, dzieci nagrodzone burzą oklasków przystąpiły w wielkim skupieniu do ślubowania. Uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na sztandar szkoły.
„W obecności dyrekcji, nauczycieli, rodziców, kolegów i koleżanek na Sztandar Szkoły ślubuję uroczyście:
Sztandaru swego strzec. – ŚLUBUJĘ
Uczyć się pilnie i sumiennie wypełniać obowiązki ucznia. – ŚLUBUJĘ
Okazywać szacunek rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły i kolegom. – ŚLUBUJĘ
Strzec honoru naszej szkoły, godnie ją reprezentować. – ŚLUBUJĘ
Przynosić dumę rodzicom i nauczycielom. – ŚLUBUJĘ
Swoim zachowaniem i nauką sprawiać innym radość. – ŚLUBUJĘ”
Następnie przyrzeczenie złożyli także rodzice pierwszoklasistów, którzy zadeklarowali:
„Będę zawsze pamiętać, że dziecko jest unikalnym skarbem. Słuchać uważnie o czym mówi. Pamiętać, że każdy człowiek uczy się na błędach. Doceniać w dziecku to, co najlepsze. Przytulać je często. Cieszyć się jego dzieciństwem pamiętając, że szybko mijają lata – PRZYRZEKAMY!”
Równie uroczysty charakter miało pasowanie uczniów. Dyrektor szkoły Dariusz Stachecki, w obecności wychowawców klas Renaty Oględzińskiej, Anny Gawron, Małgorzaty Gałązki – Hermanowskiej, Pauliny Lisek i Doroty Parniewicz pasował na uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu indywidualnie każdego pierwszoklasistę dotykając jego ramienia magicznym ołówkiem. Każdy nowo przyjęty w poczet trójkowiczów uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom.
Następnie o godz. 11:15 br. w odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Swą obecnością zaszczycili nas zastępca burmistrza Nowego Tomyśla Adrianna Brzostowska oraz przedstawicielki prezydium Rady Rodziców – panie Kamila Mitek i Sylwia Skwarcz. Zaproszenie dyrektora szkoły przyjęło także liczne grono emerytowanych pracowników Szkoły Podstawowej nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu.
Uczniowie pod okiem p. Marzeny Dach – Kolanko przygotowali program artystyczny, który składał się z piosenek i występów tanecznych, a także zabawnych scen z lekcji i pokoju nauczycielskiego.
Po zakończeniu części artystycznej głos zabrał dyrektor Dariusz Stachecki, który podziękował za miniony rok wspólnej pracy, pogratulował osiągnięć, zaangażowania i kreatywności nauczycielom oraz odpowiedzialnej i wzorowej pracy pracownikom administracji i obsługi. Odniósł się także do kontekstu historycznego:
Dzień Edukacji Narodowej upamiętnia wydarzenie sprzed 251 lat, kiedy to w 1773 roku Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów powołał do życia Komisję Edukacji Narodowej (KEN) pod nazwą Komissyja nad edukacją młodzi szlacheckiej dozór mająca.
Było to bezprecedensowe wydarzenie na skalę europejską. Komisja została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, po tym jak papież Klemens XIV rozwiązał zakon jezuitów, który wówczas prowadził większość szkół w Polsce.
Powstała wtedy potrzeba stworzenia nowego, świeckiego systemu edukacyjnego, który obejmowałby całą młodzież w kraju. Komisja Edukacji Narodowej była prawdziwą reformą oświaty, która zapoczątkowała nowoczesne nauczanie w Polsce. KEN wprowadziła jednolite programy nauczania, zreformowała treści dydaktyczne i kładła duży nacisk na nowoczesne przedmioty, takie jak matematyka, przyroda czy geografia, a także język polski i historia. Było to świadectwo ogromnej woli i potrzeby edukacji młodych pokoleń, która przetrwała próbę czasu i zainspirowała kolejne pokolenia Polaków do rozwoju i kształcenia się. Dzień Edukacji Narodowej, który obchodzimy dziś, jest więc nie tylko świętem nauczycieli, ale także hołdem dla historii i tradycji polskiej oświaty.
Dyrektor podkreślił również szczególną rolę edukacji w życiu każdego człowieka oraz odpowiedzialność nauczycieli za przygotowanie młodego pokolenia do życia w nowych, dynamicznie zmieniających się warunkach.
Następnie wręczył nagrody dyrektora szkoły – otrzymali je nauczyciele: Ewelina Bańkowska, Lucyna Bernaczyk, Honorata Bruździńska, Małgorzata Gałązka – Hermanowska, Krzysztof Hałas, Marlena Jarczewska, Monika Maciołek, Justyna Napierała, Renata Oględzińska, Iwona Olichwier, Dorota Parniewicz, Daria Peters, Grzegorz Piątas, Magdalena Plura, Andrzej Rucioch, Mariusz Rychter, Arleta Stachowiak – Szymańska, Katarzyna Wittchen oraz pracownicy administracji i obsługi: Julia Adamczak, Ewelina Halko, Alicja Jenek, Agnieszka Komasa, Maciej Kurzawa, Arkadiusz Lewandowski, Beata Piechota, Paulina Piechowiak, Agnieszka Rybakowska, Renata Rychrer.
Nagrodę burmistrza otrzymali: Marzena Dach – Kolanko, Jolanta Spychała i Dariusz Stachecki. Wręczenie odbędzie się w piątek w Urzędzie Miejskim w Nowym Tomyślu.
Życzenia nagrodzonym i wszystkim pracownikom szkoły z okazji ich święta złożyła w pani burmistrz Adrianna Brzostowska, nawiązując do swoich korzeni wywodzących się właśnie z naszej szkoły oraz w imieniu rodziców Kamila Mitek. Usłyszeliśmy ciepłe i mądre słowa, za które bardzo serdecznie dziękujemy.
Uroczystość zakończyła się nieformalnym spotkaniem, podczas którego w miłej atmosferze przy kawie i poczęstunku można było swobodnie porozmawiać nie tylko o edukacji.