Zaproszeni do Galerii Sztuki Współczesnej Magiel

Młodzież gimnazjalna ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym       Tomyślu otrzymała nietypowe zaproszenie do udziału w warsztatach „Światło i obiekt”, które wpisały się w tegoroczny  POZNAŃ ART WEEK i odbyły się w Galerii Sztuki Współczesnej Magiel w Wielichowie.

Wydarzenie to dało młodzieży możliwość wyjątkowego spotkania ze współczesną sztuką, wobec malarstwa abstrakcyjnego dr. Pawła Kaszczyńskiego prezentowanego obecnie w Maglu, na wystawie pt. „Wołanie”.

Wprowadzenia w niełatwy temat sztuki współczesnej dokonał dr Dawid Szafrański  kurator wystawy oraz osoba, dzięki której inicjatywa Galerii Sztuki Współczenej Magiel zdobywa coraz szerszy krąg odbiorców w różnym wieku – osób wrażliwych i ciekawych nowych zjawisk w obszarze sztuki.

Dowodem na to jest wizyta studyjna grupy dwudziestu osób z Nowego Tomyśla, bliźniaczego pod względem charakteru promocji miejscowości ze względu na specyfikę upraw rolniczych. W przypadku Nowego Tomyśla jest to wiklina i chmiel, a Wielichowo jak wiemy słynie z uprawy pieczarek. Miasta te oddalone są od siebie zaledwie o 30 km, co daje możliwość stosunkowo łatwego dotarcia do przyjaznego i bardzo wyjątkowego miejsca, jakim jest profesjonalnie prowadzona galeria sztuki, która promuje nie tylko nowe formy sztuki, ale pielęgnuje szczególnie aspekt edukacyjny.

Z tej oferty w pełni skorzystała młodzież, która zawitała do Galerii 30 maja br. Każdy z uczestników warsztatów znalazł się w prawdziwej ciemni fotograficznej usytuowanej w pomieszczeniu w głębi galerii.  Uczniowie mogli dotknąć fotografii od środka. Motywem przewodnim tego działania stały się zabytkowe, unikatowe negatywy na szkle, odnalezione w starym domu w Wielichowie przez pana Dawida, który z pasją przybliżył „praktykantom” początki historii fotografii i krok po kroku pokazywał tajniki procesu, w jakim światło maluje obrazy zatrzymane w przeszłości. Była to prawdziwa lekcja historii miejsca i fotografii. Uczniowie, którzy na co dzień uczęszczają na zajęcia z fotografii, doskonale orientują się w temacie technologii cyfrowej obróbki zdjęć. Można więc powiedzieć, że to doświadczenie w Galerii Magiel było przysłowiowym brakującym ogniwem.

djembed

 

Autor warsztatów poszerzył ofertę o zajęcia zespołowe, które odbyły się również w przestrzeniach Biblioteki Publicznej w Wielichowie, gdzie młodzież wykazała się kreatywnością opracowując ilustracje do teatru Kamishibai, na podstawie wiersza pt. „Pieczarka Pela”, napisanego na tę okazję przez panią pedagog nowotomyskiej szkoły Elżbietę Dzierżyńską. Tekst opowiada historię przeciętnej pieczarki, która marzy o wielkiej sztuce… Jest to na pozór dziecinnie rymowany wierszyk o wartości marzeń i odważnym ich spełnianiu, ale też jest to opowiadanie o kondycji niewielkich miasteczek takich jak Wielichowo, które wbrew przyjętym standardom ma Galerię Sztuki Współczesnej, a tym samym stanowi dowód na to, że ludzie nieprzeciętni i z pasją są w każdym miejscu, znajdując akceptację i twórczą przestrzeń…

Nad zagadnieniem struktury kulturalno-społecznej niewielkich ośrodków miejskich pochylili się nowotomyscy gimnazjaliści, prowadząc ożywione dyskusje przy pracach plastycznych. Efekt ich pracy będzie można zobaczyć w nowym roku szkolnym 2018/2019 w Bibliotece Publicznej w Wielichowie, gdzie zgodnie z obietnicą odbędzie się prezentacja ilustracji do wspomnianego teatrzyku Kamishibai – doskonałej formy artystycznego przekazu dla dzieci, ale i nie tylko…

djembed

Bardzo serdecznie dziękujemy dr. Dawidowi Szafrańskiemu za możliwość ciekawego spędzenia czasu, po brzegi wypełnionego kreatywną edukacją.

Aleksandra Antoniewicz – Kaszczyńska

Udostępnij artykuł:
×
Skip to content