Wycieczka do Hiszpanii

7 maja 75 uczniów naszej szkoły wyruszyło na wycieczkę do Hiszpanii. W programie – oprócz zwiedzania Katalonii – był również pobyt we włoskim parku rozrywki Gardaland oraz w Księstwie Monako. W ciągu 9 dni przebywaliśmy w 5 krajach: Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Francji i Monako.

Nasza wycieczka rozpoczęła się od pobytu w Parku Gardaland, położonym nad jeziorem Garda. Jest to najczęściej odwiedzany park rozrywki we Włoszech, zajmujący aż 60 ha powierzchni. Odwiedzający mogą skorzystać z licznych atrakcji, podzielonych na trzy grupy tematyczne: Fantasy, Adventure i Adrenaline. Każda grupa oferuje innego rodzaju przeżycia i przeznaczona jest dla gości w różnym wieku: od najmłodszych dzieci po dorosłych. Nasi uczniowie najchętniej korzystali z przejażdżek rollercoasterami, ale znaleźli się też amatorzy atrakcji wodnych lub symulacji 4D. Po opuszczeniu parku udaliśmy się na spacer nad przepiękne jezioro Garda, największe jezioro we Włoszech, a wieczorem dotarliśmy nad wybrzeże Costa Brava, do kurortu Lloret de Mar, który był naszą bazą wypadową przez kolejne cztery dni.

Następnego dnia wyruszyliśmy do Barcelony, stolicy Katalonii, w której spędziliśmy wiele godzin, zwiedzając zabytki i racząc się lokalnymi przysmakami. Po mieście poruszaliśmy się szlakiem Antonio Gaudiego, słynnego barcelońskiego architekta, którego charakterystyczny styl nieodmiennie kojarzy się ze stolicą Katalonii. Zwiedzanie zaczęliśmy od Parku Guell, położonego na wzgórzu z widokiem na całą Barcelonę. Teren parku został wykupiony przez przemysłowca Eusebiego Guella, który planował założenie w nim osiedla-ogrodu dla przedstawicieli miejscowej burżuazji. Projekt budowy osiedla powierzono Gaudiemu, jednak prace nie zostały ukończone. Powstało zaledwie pięć budynków, w tym dwa charakterystyczne „domki z piernika” i dom-pracownia Gaudiego. W parku podziwiać można również ogród kamiennych drzew, taras widokowy z długą ławką wykładaną mozaiką, Salę Kolumnową, która miała pełnić funkcję targu, oraz wiodące do niej schody z mozaikową salamandrą, obowiązkowo uwiecznianą na zdjęciach przez licznych turystów. Po śmierci Eusebiego Guella teren parku został wykupiony przez władze Barcelony i przekształcony w park miejski.

Kolejnymi dziełami Gaudiego, które obejrzeliśmy, były dwie kamienice miejskie oraz kościół Sagrada Familia, którego budowę rozpoczęto w 1882 r. Gaudi wykonał wstępne projekty całej świątyni oraz zaprojektował i nadzorował budowę najstarszej, neogotyckiej Fasady Narodzenia Pańskiego. W czasie wojny domowej w Hiszpanii w 1936 r. świątynia została częściowo zniszczona. Po II wojnie światowej podjęto dalsze prace nad budową kościoła. Każda kolejna fasada reprezentuje inny styl architektoniczny, oddalony od poetyki Gaudiego. Wnętrze świątyni zostało ukończone i konsekrowane przez papieża Benedykta XVI w 2010 r. Nadal trwają prace nad budową ostatniej fasady kościoła oraz dzwonnic; ich zakończenie planowane jest na 2026-28 r.

Spacer śladami Gaudiego pozwolił nam poznać charakterystyczne elementy jego stylu: zakrzywione linie i łuki, bogate zdobienia w postaci owoców, kości, czaszek i innych elementów wzorowanych na świecie przyrody, fantastyczne formy, rozwiązania architektoniczne inspirowane neogotykiem i secesją.

Oprócz zabytków związanych z Gaudim zwiedziliśmy również dzielnicę gotycką z Katedrą Św. Eulalii, Plac Catalunya, ulicę La Rambla, zwieńczoną Pomnikiem Kolumba, i Port Vell. Fanom piłki nożnej szczególnych emocji dostarczyło zwiedzanie stadionu FC Barcelona. W części ekspozycyjnej można było zapoznać się z historią zespołu i sylwetkami obecnych członków klubu. Oglądaliśmy puchary i nagrody zdobyte przez drużynę, której sukcesy są jednym z głównych źródeł regionalnej dumy Katalończyków. Na terenie stadionu mogliśmy wejść na trybuny dla widzów, usiąść w ławce dla zawodników rezerwowych i w loży komentatorów sportowych. Na zapleczu mieliśmy dostęp do szatni zawodników, sali konferencyjnej i kapliczki z repliką figurki Czarnej Madonny z Montserrat, do której modlą się zawodnicy klubu przed szczególnie ważnymi rozgrywkami, obiecując pielgrzymkę do sanktuarium w podziękowaniu za zwycięstwo.

W kolejnych dniach pobytu w Hiszpanii odwiedziliśmy Montserrat – położone w górach główne miejsce kultu maryjnego w Katalonii, z sanktuarium Czarnej Madonny i klasztorem benedyktynów; malownicze Ogrody Klotyldy w Blanes oraz nadmorskie Tossa de Mar z pozostałościami średniowiecznych fortyfikacji i ruinami zamku wzniesionego dla obrony przed piratami.

W drodze powrotnej do Polski zwiedziliśmy fabrykę perfum Fragonard oraz główne atrakcje Księstwa Monako z imponującym Oceanarium, Pałacem Grimaldich i torem Formuły 1 na czele. Do kraju wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń i wspomnień oraz marzeń o kolejnych podróżach, które będzie można wprowadzić w życie już w czasie najbliższych wakacji.

           

Wioleta Żurawska-Kozłowska, Aneta Gorgoń-Matera, Lucyna Bernaczyk, Paweł Oszejko, Mariusz Rychter

 

 

Udostępnij artykuł:
×
Skip to content