Finał Wojewódzkiego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego

W dniach 18-19 maja br. nasza szkoła była gospodarzem XLVI Finału Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK. W turnieju walczyły trzyosobowe zespoły w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Finał obejmował 9 konkurencji rozgrywanych w ciągu dwóch dni. W piątek w godzinach popołudniowych wszyscy uczestnicy mieli za zadanie indywidualnie rozwiązać test krajoznawczy, topograficzny i turystyczny. Kolejnym etapem było wykazanie się wiedzą z zasad udzielania pierwszej pomocy. Następnie odbył się rowerowy tor sprawnościowy oraz mierzenie odległości w terenie. W sobotę o godzinie 9:00 spotkaliśmy się przy wiadukcie na Przyłęku, gdzie odbył się ostatni etap – marsz na orientację.

Po podsumowaniu wszystkich wyników najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa w Skokach, która zajęła pierwsze miejsce zarówno w kategorii szkół podstawowych, jak i gimnazjalnych. Natomiast spośród szkół ponadgimnazjalnych najlepszy okazał się Zespół Szkół w Pniewach. Zwycięzcy turnieju wojewódzkiego będą reprezentować województwo wielkopolskie podczas Finału Centralnego w Wadowicach.
W tym roku z naszej szkoły wystartowała drużyna w składzie: Samanta Skrzypczak, Zofia Kaczmarek i Kamila Bilewska. Nasz zespół dobrze spisał się w konkurencjach terenowych. Zabrakło niestety punktów z testów z wiedzy i w konsekwencji dziewczęta zajęły IV miejsce.          Współorganizatorami nowotomyskiego finału turnieju były m.in.:

– Wielkopolskiej Korporacji Oddziałów PTTK w Poznaniu,
– Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu,
– Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu,
– Nowotomyskiego Ośrodka Kultury w Nowym Tomyślu,
– Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu,
– Starostwa Powiatowego w Szamotułach.

Izabella Michalak