Uczciliśmy ofiary Zbrodni Katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

W piątek 13 kwietnia 2018 roku w  naszej szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca 78 rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 8 rocznicę katastrofy smoleńskiej. Dzień 13 kwietnia został decyzją Sejmu RP w 2007 roku ustanowiony Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W naszej uroczystości brały udział   oddziały klas IV i VII  oraz 3-osobowe delegacje gimnazjalnych klas drugich i trzecich. Uroczystość  ta odbyła się przed budynkiem szkoły, przy poświęconej Janowi Rożkowi tablicy i „Dębie Pamięci” posadzonym w 2010 roku w ramach projektu „Katyń – ocalić od zapomnienia”.

Jan Rożek to osoba zasłużona dla ziemi nowotomyskiej; były powstaniec wielkopolski, a w 1939 roku komendant posterunku Policji Państwowej w Nowym Tomyślu. Został on zamordowany w 1940 roku w Twerze na rozkaz władz Związku Radzieckiego i jest jedną z ponad 21 tysięcy polskich ofiar tej zbrodni – żołnierzy, policjantów, lekarzy, nauczycieli, urzędników państwowych. Ofiary tej zbrodni chowano w masowych grobach m.in. w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Informacje o odkryciu w jednym z tych miejsc – Katyniu masowych grobów zostały ogłoszone przez okupujących wówczas te ziemie Niemców 13 kwietnia 1943 roku.

Podczas szkolnej uroczystości uczniowie wysłuchali krótkiej informacji oraz dwóch wierszy o tamtych tragicznych wydarzeniach. Minutą ciszy uczczono zamordowane osoby w 1940 roku oraz 96 ofiar katastrofy lotniczej, która wydarzyła się 10 kwietnia 2010 roku. Wówczas to, na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej udawała się z Polski delegacja z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, któremu towarzyszyła małżonka oraz wielu przedstawicieli władz i wybitnych postaci z naszego kraju. Na zakończenie uroczystości uczniowie złożyli pod tablicą kwiaty i zapalili symboliczne znicze.

Andrzej Rucioch