EU Code Week 8-23 października 2022 roku
EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, w tym roku w naszej szkole zagościł na dwa tygodnie. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej zorganizowali różne aktywności związane z kodowaniem. Tym samym dołączyliśmy do miliona organizatorów i uczestników. W 2022 roku obchodziliśmy 10-lecie Europejskiego Tygodnia Kodowania.
Inicjatywa została zapoczątkowana przez garstkę młodych ludzi – doradców Komisji Europejskiej w sprawach cyfrowych. Chcieli nauczyć inne osoby tworzenia poprzez programowanie, pracę ze sprzętem i poznawanie sposobu działania komputerów, a także zachęcić entuzjastów kodowania do współpracy. W 2013 roku w inicjatywie wzięło udział 10 000 uczestników z 26 państw Europy, przeprowadzono 3 000 działań. W 2021 było już 4 miliony uczestników z ponad 70 krajów Europy i spoza jej granic.
Na zajęciach wykorzystaliśmy maty do kodowania, Ozoboty, czyli małe roboty, które można programować na różne sposoby – od rysowania na kartce papieru, przez układanie kolorowych bloczków. Gry edukacyjne Scottie Go! Gdzie przyjazny kosmita, przeżywa liczne przygody podróżując swoim pojazdem kosmicznym w Kosmosie. Pomagając Scottiemu w jego licznych przygodach gracze zdobywają wiedzę programistyczną oraz ważne kompetencje społeczne. Pracowaliśmy także z robotami Dash, które dzięki licznym sensorom reagują na głos, poruszają się, wydają dźwięki, a wszystko to z poziomu kilku aplikacji. Wykorzystaliśmy aplikacje Scratch Junior, tu dziecko stało się kreatorem rzeczywistości, planowało, programowało. Na zajęciach nie mogło zabraknąć też WeDo 2.0 które sprawia, że kodowanie staje się rzeczywistością dla uczniów naszej szkoły.
Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej