Marzec w świetlicy szkolnej
Kiedy w naszym sklepiku szkolnym u Pani Kasi pojawiają się lody, jest to dla nas jasny sygnał, że idzie wiosna!
Marzec jest pierwszym miesiącem wiosny, który kojarzy nam się z dłuższymi, cieplejszymi dniami. Pogoda w marcu, tak jak w powiedzeniu „W marcu jak w garncu”, jest bardzo kapryśna. Czasem może prószyć śnieg, padać deszcz lub niespodziewanie robi się naprawdę bardzo, bardzo ciepło. Naszym świetlikom było dane zaobserwować w marcu w świetlicy szkolnej całą paletę pogody.
Obserwowaliśmy pierwsze oznaki zbliżającej się wielkimi krokami wiosny. Nasze sale świetlicowe przyozdobiły gałązki rozkwitającej forsycji i posadzone przez nas różnokolorowe bratki i hiacynty. Wnętrza sal wypełniły również kolorowe ozdoby, które własnoręcznie wykonywaliśmy.
W cieniu zbliżającej się wiosny nie zapomnieliśmy o tragedii w Ukrainie. W świetlicy szkolnej integrowaliśmy się z naszymi koleżankami i kolegami z Ukrainy. Wspieraliśmy ich i okazywaliśmy sympatię i pomoc. Uczyliśmy ich mówić po polsku, z chęcią i ciekawością uczyliśmy się podstawowych słów po ukraińsku. Bariera językowa w żaden sposób nie wpłynęła na naszą wspólną zabawę. Razem z wychowawcami rozmawialiśmy na temat sytuacji uchodźców i mieszkańców terenów objętych wojną i o sposobach udzielanie im pomocy i wsparcia.
Na początku miesiąca chłopcy z grup świetlicowych zorganizowali dla dziewczynek niespodzianki, aby umilić im Dzień Kobiet. Dziewczynki zostały obdarowane kwiatami i drobnymi upominkami, m.in. kartami podarunkowymi, wykonanymi przez chłopców. Podczas wspólnego poczęstunku rozmawialiśmy o historii powstania tego miłego święta, poznaliśmy sławne kobiety, które dokonały ogromnych zmian w świecie nauki i kultury. Następnie braliśmy udział w zabawach inspirowanych pomysłami dziewczynek. To był bardzo miły, radosny dzień.
Kolejnym przyjemnym wydarzeniem był Dzień Przytulania Bibliotekarza, w którym to wyruszyliśmy do Pani Renaty i Pani Małgorzaty, aby podziękować im za miłe chwile, jakie możemy spędzić w bibliotece i strefie relaksu. W ramach podziękowania wręczyliśmy im laurki w stylu graffiti.
Wiosna przywitała nas długo wyczekiwanym słońcem! Z okazji Dnia Wiosny wkroczyliśmy do szkoły ubrani w przepiękne kolorowe ubrania z kwiatami we włosach. Każdy z nas w tym dniu był uśmiechnięty. Nasi wychowawcy świetlicy przygotowali dla nas mnóstwo atrakcji. Tańczyliśmy, śpiewaliśmy, tworzyliśmy wiosenne kolaże. Wieloetapowo tworzyliśmy pracę plastyczną „Wiosna na rowerze”, która zawisła w honorowym miejscu na gazetce świetlicowej. Wykorzystując bibułę i zebrane podczas spaceru patyki, stworzyliśmy gałązki forsycji, które również ozdobiły korytarz naszej szkoły.
Wiosenna pogoda dopisywała, więc ruszyliśmy na boisko szkolne i oddaliśmy się w pełni zabawom sportowym. Graliśmy w dwa ognie, piłkę nożną, badmintona, rzucaliśmy ringo, skakaliśmy przez skakankę, graliśmy w gumę. Braliśmy również udział w zawodach międzyklasowych, gdzie jedną z konkurencji było przeciąganie liny. Był to czas wspólnej zabawy i skupiania się na przyjemnych rzeczach.
W pracach manualnych dominowały oznaki wiosny w przyrodzie. Piękne, barwne motyle, kwitnące drzewka, wiosenna łąka – to tylko niektóre z prac plastycznych, jakie wykonaliśmy różnymi technikami. Dzieci poznały sposoby barwienia papieru za pomocą mokrej bibuły, tuszów kreślarskich czy płynnych akwareli. Z rolek po papierze toaletowych robiliśmy śmieszne minionki, a z foremek do muffinek powstały łąki słoneczników. Był też czas na zabawy plastyczne, jak malowanie pod folią, czy malowanie nitką. Skupiliśmy się też na technice kolażu i wykonaliśmy ciekawe portrety naszych rodzin.
Podczas zajęć sensoplastycznych odkrywaliśmy rozmaite masy plastyczne, które mogliśmy kosztować, ponieważ były one wykonane z jadalnych składników spożywczych, tj. budyń, kisiel, galaretka. Dzień Budyniu uczciliśmy, robiąc jadalną masę budyniową: czekoladową i malinową- były pyszne! Bardzo spodobały nam się zajęcia kulinarne, gdzie wspólnie robiliśmy koktajle owocowe czy też pyszne desery.
Poza przyjemnością marzec obfitował również w sporo pracy. Wzięliśmy udział w fascynującym cyklu zajęć pod nazwą „Poznajemy kultury świata” – były to trzy tygodnie niezwykłej podróży przez wszystkie kontynenty, podczas której zapoznaliśmy się z tradycjami, sztuką i religiami różnych zakątków świata. Jak co miesiąc wykonywaliśmy prace do projektu „Kreatywne Prace Plastyczne”.
Wspólnie z wychowawcami świetlicy przypomnieliśmy sobie o zasadach zdrowego odżywiania. W tym celu stworzyliśmy piramidę zdrowia. Niezwykle ciekawe były zajęcia, podczas których zastanawialiśmy się „Co zrobić, żeby żyć sto lat?” – była to prawdziwa burza mózgów. Oprócz nauki podstawowych słówek ukraińskich, znaleźliśmy czas na zabawy językiem angielskim, w których utrwalaliśmy poznane słówka na lekcjach. W dniu teatru rozwijaliśmy swoje talenty, wystawiając własne przedstawienie teatralne.
W czasie wolnym odpoczywaliśmy przy dźwiękach relaksacyjnej muzyki, graliśmy w gry planszowe, układaliśmy przeróżne konstrukcje z klocków i kolorowych kubeczków plastikowych, bawiliśmy się w szkołę i sklep, ucząc się ról sprzedawcy i klienta, uczyliśmy się rozmieniać i wydawać pieniądze. Przy okazji utrwalaliśmy zwroty grzecznościowe i czekanie na swoją kolej. Oddawaliśmy się ulubionym zajęciom, takim jak tworzenie kreatywnych prasowanek z koralików oraz słuchaniem bajek, czytanych przez naszych wychowawców świetlicy.
Marzec minął nam tak szybko, że nawet się nie spostrzegliśmy. W dobrych humorach czekamy na zbliżające się święta wielkanocne, kwiecień zapowiada się bardzo pracowicie…
Wychowawcy świetlicy