W świetlicowym teatrze
Po powrocie z ferii zimowych Świetliki z grupy pomarańczowej wzięły udział w zajęciach poświęconych sztuce teatralnej. Dzieci poznały pojęcia związane z teatrem: dowiedziały się kim jest scenograf, choreograf, charakteryzator czy sufler. Porozmawialiśmy na temat odpowiedniego zachowania oraz ubioru obowiązującego w teatrze, zastanowiliśmy się też nad tym, jakich cech i umiejętności wymaga praca aktora.
Najwięcej emocji wzbudziła praktyczna część zajęć, podczas której zbudowaliśmy nasz własny, świetlicowy teatr z dużego kartonu i tapety. Z wielkim zapałem i uśmiechem przystąpiliśmy do konstruowania scenografii, rozmawiając w międzyczasie o budowie sceny teatralnej. Zdaliśmy sobie sprawę, że w realizację przedstawienia teatralnego zaangażowanych jest mnóstwo osób, których nie zobaczymy siedząc na widowni.
Nie mogło też zabraknąć prób aktorskich. Z pomocą najróżniejszych pacynek, dzieci podzielone na grupy odgrywały przygotowane wcześniej scenki. Świetliki miały okazję wcielenia się w bohaterów ulubionych bajek, filmów czy książek. Brawa w tym dniu nie milkły!
Wykonaliśmy również własnoręcznie kukiełki z patyków, kolorowej wełny i filcu, przekonując się po raz kolejny, że z prostych materiałów można „wyczarować” atrakcyjne zabawki.
Podczas tygodnia teatralnego poznaliśmy również historię i tradycję japońskiego teatrzyku kamishibai. Papierowy teatrzyk zainteresował dzieci na tyle, że z jego pomocą zapoznaliśmy się z legendami: o Białej Damie oraz o założeniu Poznania.
Sztuka teatralna rozbudziła w Świetlikach nowe zainteresowania i pasje. Z pewnością jeszcze nie raz do niej wrócimy.
Kinga Laskowska-Szofer