Listopad w świetlicy szkolnej
Listopad upłynął nam w świetlicy szkolnej szybko i wesoło. Zajęcia były przekrojem jesiennej pory roku przeplatanej różnymi świętami: małymi i dużymi, ważnymi, mniej lub bardziej znanymi…
Dbaliśmy o naszą kondycję i mimo że pogoda nie pozwalała na zbyt częstą aktywność ruchową na dworze, to co wtorek gimnastykowaliśmy się na sali korekcyjnej. Graliśmy w zręcznościowe gry planszowe kształtujące refleks, a nasze dłonie i zwinne paluszki ćwiczyły, bawiąc się plasteliną, ciastoliną i masą kukurydzianą.
Dbanie o kondycję i zdrowie to również dieta. Zainteresowaliśmy się w szczególności pieczywem, które spożywamy każdego dnia. Rozróżnialiśmy gatunki mąki i produktów z niej wypiekanych. Porównywaliśmy rodzaje pieczywa i degustowaliśmy je. Wielu z nas przekonało się, że ciemne i razowe bułki są naprawdę pyszne.
Zajęcia sensoryczne przysporzyły naszym stopom miłego relaksu i masażu, gdyż chodziliśmy bosymi stopami po naturalnym jesiennym dywanie przy odgłosach lasu.
Sensoplastyka bardzo często towarzyszyła nam podczas naszych popołudniowych zajęć. W ostatnim czasie masa plastyczna stała się budulcem wulkanu, który przyozdobiliśmy naturalnymi przyprawami, połączyliśmy ocet z sodą oczyszczoną i sprowokowaliśmy erupcję.
Nie zapomnieliśmy o obchodach, jakże ważnego dla nas Święta Niepodległości. Był to cykl zajęć o powstaniu państwa polskiego, symbolach narodowych i o odzyskaniu przez Polskę niepodległości („Legenda o Lechu, Czechu i Rusie”, „Legenda o godle Polski” – prezentacja multimedialna, przygotowanie flagi Polski oraz naszego ojczystego godła – zajęcia plastyczne). Wiele grup przygotowało gazetki okolicznościowe.
Z racji pięknych widoków i barw, jakie niesie ze sobą obecna pora roku, wykonywaliśmy makiety jesiennego lasu, dostojne brzozy, wiewiórki oraz jesienne baletnice.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek był okazją do prezentacji strojów przygotowanych przez dzieci, zabaw w odgadywanie zaprezentowanych postaci, a także innych zabaw ruchowych. Wykonaliśmy pracę plastyczną „Mój ulubiony bohater bajek” oraz prasowanki – moja ulubiona postać z bajki. Nie zapomnieliśmy, że swoje urodziny obchodziła Myszka Mickey. Cofnęliśmy się trochę w czasie i zobaczyliśmy, jak dobrze nam znana postać bajkowa, zmieniała się z biegiem lat. Poznaliśmy genezę postaci, pierwsze filmy rysunkowe, sylwetkę Walta Disneya jako twórcy bajek rysunkowych dla dzieci. Porównywaliśmy na zasadzie „wczoraj i dziś”, orzekając, że pierwsza wersja czarno-biała bajki również miała swój urok. Każdy wykonał dla siebie uszy Myszki Mickey, nie obyło się bez kolorowanek tematycznych i oglądania filmów.
Świetliki wzięły również udział w projekcie edukacyjnym „W świecie baśni” (czytanie baśni Charles’a Perrault „Czerwony Kapturek”). Dzieci przygotowały teatrzyk i na podstawie poznanej baśni wykonały kukiełki postaci, przygotowały dekoracje, podzieliły się na role i nauczyły tekstu. Po licznych próbach zaprezentowały gotowe przedstawienie koleżankom i kolegom z klasy 1a i 1e.
Kolejnym tematem naszych świetlicowych zajęć było zaprojektowanie wymarzonego pokoju z pudełka po butach. Tapetowaliśmy, układaliśmy podłogę ze sklejki lub wykładziny, tworzyliśmy mebelki. Każdy z nas miał swoją koncepcję i spełniał własne „mieszkaniowe marzenia”.
Powstały również Złote Myśli – poznawaliśmy inne drogi komunikowania się, bez użycia telefonów komórkowych.
Na zakończenie wzięliśmy do ręki iPady i poznawaliśmy zabawy matematyczne, wykorzystując TIK.
wychowawcy świetlicy