Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

We wtorek 29 września Świetliki z grupy pomarańczowej włączyły się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Zaproszenie na zajęcia przyjęła nauczycielka naszej szkoły, pani Marzena Dach-Kolanko, która chętnie podzieliła się z dziećmi swoim doświadczeniem związanym z nauczaniem języka polskiego i dzięki temu mogła udzielić naszym Świetlikom cennych rad, dotyczących nabierania wprawy w płynnym czytaniu.

Dzieci chętnie włączyły się w rozmowę z naszym gościem. Zastanowiliśmy się między innymi dlaczego warto czytać książki, co nam przeszkadza w głośnym czytaniu na forum klasy oraz w jaki sposób trenować czytanie, by przyswoić i zrozumieć jak najwięcej informacji. Przekonaliśmy się także, że równie trudną, ale też niezmiernie ważną sztuką jest uważne słuchanie czytanego tekstu. Chętne dzieci zaprezentowały swoje umiejętności, czytając fragmenty przyniesionych przez siebie, ulubionych książek. Jeszcze raz, bardzo dziękujemy pani Marzenie za poświęcony nam czas i udział w zajęciach!

Spotkanie to zainspirowało nas do dalszych rozważań. Skoro mowa o głośnym czytaniu, przypomnieliśmy też sobie, znane już Świetlikom pojęcie słuchowiska dla dzieci. Zastanowiliśmy się też, w jakich zawodach na co dzień pracuje się głosem i kto umiejętność głośnego czytania musi mieć opanowaną do perfekcji. Prezenterzy radiowi i telewizyjni oraz aktorzy, to najczęściej wymieniane przez dzieci profesje. Słowną ilustracją tej burzy mózgów był dokument dotyczący pracy aktorów podkładających głos za postacie z bajek, który dzieci obejrzały z zaciekawieniem.

Podsumowaniem naszych rozważań i pamiątką z zajęć jest plakat prezentujący wnioski – korzyści płynące z czytania książek.

Kinga Laskowska-Szofer

Udostępnij artykuł:
×
Skip to content