„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

21 września na całym świecie obchodzony jest Dzień Orderu Uśmiechu – święto ustanowione w 2003 roku w Świdnicy dla uczczenia 35-lecia Orderu Uśmiechu. Celem święta jest propagowanie idei podmiotowości dziecięcej, praw dziecka, dziecięcego obywatelstwa i pedagogiki Janusza Korczaka, którego słowa stały się mottem naszych kolejnych zajęć świetlicowych.

Spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci z całego świata Kapituła wybiera laureatów. Kawalerem Orderu Uśmiechu zostaje dorosły, którego działalność jest wyjątkowa, nietuzinkowa i przynosi dzieciom najwięcej radości.

Dotychczas dzieci uhonorowały tym wyjątkowym orderem wielu ludzi ze świata nauki, kultury, literatury, a także dostojników religijnych czy wybitnych pedagogów.

Kandydaci podlegają próbie, która polega na wypiciu soku z cytryny – kto nie zrobi „kwaśnej” miny, zostaje odznaczony.

Podczas zajęć świetlicowych dzieci podjęły wyzwanie wypicia kwaśnego soku. Okazało się, że wszystkie Świetliki mają uśmiech na twarzy, niezależnie od sytuacji! Każdy zatem zasłużył na swój order.

Zajęcia stały się też okazją do zastanowienia nad tym, co sprawia dzieciom najwięcej radości i czego potrzebują najbardziej od dorosłych. Dzięki burzy mózgów powstał plakat ilustrujący nasze przemyślenia.

Na zakończenie tego wyjątkowego spotkania stworzyliśmy na folii malarskiej wielki sensoryczny uśmiech. Kolorowy ryż to jeden z ulubionych materiałów Świetlików, który w doświadczeniach sensorycznych znajduje szerokie zastosowanie. Zabawy było co niemiara!

Przesłaniem płynącym z naszych zajęć niech będzie refleksja, że warto pielęgnować w sobie dziecięcą radość z małych rzeczy oraz dbać o to, by zapewnić naszym pociechom bezpieczne i spokojne dzieciństwo. Pamiętajcie – uśmiech jest najkrótszą drogą do drugiego człowieka! ?

Kinga Laskowska-Szofer