Świetlicowe inspiracje część 7

Kochani! W dalszym ciągu dbamy o to, aby umilić Wam czas. Przygotowaliśmy kolejną porcję niezwykle ciekawych zadań po to, żebyście mogli rozwijać swoje zainteresowania
oraz kreatywność a przede wszystkim, abyście mogli oderwać się od codzienności.

W tym tygodniu z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Propozycje są różnorodne. Zaczynamy od relaksu z muzyką – w tym zadaniu tym będziecie mogli puścić wodze fantazji. Nie zabraknie także zadań plastyczno-technicznych, które bardzo lubicie.

W ubiegłym tygodniu obchodziliśmy święto – 9 maja to Dzień Europy i z tej okazji zaprosimy Was do zaśpiewania jej hymnu. Dowiecie się również jak połączyć znaną grę planszową z ćwiczeniami fizycznymi, bo na koniec tygodnia zaproponujemy Wam trochę ruchu.

Miłej zabawy!

„Muzyka dźwiękiem malowana”

Jest to zabawa mająca na celu rozwijanie wyobraźni muzycznej. Postarajcie się wyszukać w Internecie charakterystyczne utwory, nawiązujące do muzyki ilustracyjnej, na początek np.: Wiosna z „Czterech Pór Roku” Vivaldiego lub Lot Trzmiela Rimskiego Korsakowa. Utwory te łatwo znajdziecie na kanale YouTube. Mogą to być również utwory, których słuchacie na co dzień.

Słuchając tej muzyki spróbujcie przenieść Wasze odczucia na kartki papieru. Technika dowolna (kredki, farby lub inne).    Powodzenia ?

                             music-2462438_960_720.jpg

Kwiatki z krepy” – praca plastyczna

Potrzebne materiały

– kredki świecowe; 
– dwie kartki ksero; 
– arkusz papieru do pieczenia; 
– kolorowa krepa; 
– zszywacz; 
– pisaki; 
– klej magic; 
– nożyczki, temperówka; 
– chusteczka higieniczna lub wata; 
– kolorowy papier; 
– żelazko, deska do prasowania. 

Wykonanie: 

  1. Ostrzymy kredki olejne, różne kolory, tak aby otrzymać kolorowe „ścinki”

          

2. Kolorowe „ścinki” rozkładamy równomiernie na kartce papieru; przykrywamy drugą kartką, na wierzch kładziemy papier do pieczenia i rozgrzanym żelazkiem kilkakrotnie prasujemy, tak, aby kolorowe wiórki się roztopiły i stworzyły kleksy – UWAGA! Aby roztopić kredki, koniecznie poproś o pomoc rodziców!

                        

3. Otrzymaliśmy kolorowe tło. Następnie z krepy wycinamy prostokąty i składamy je w harmonijkę (mogą one być różnej wielkości, wtedy kwiatki będą ciekawsze).

                       

4. Gotową harmonijkę zszywamy na środku zszywaczem, a brzegi sklejamy z obu stron tak, by powstał kwiatek – wszystko pokazuję na zdjęciach.

5. Przyklejamy kwiatki, łodyżki rysujemy pisakiem, a liście wycinamy z kolorowego papieru.

                        

6. „Środek” kwiatka można wykonać z chusteczki higienicznej lub waty.
7. Można pokolorować kwiatek pisakami, a gotowy obrazek spryskać lakierem do włosów (tylko tło), aby kredki się nie osypywały.

                       

Jeśli nie macie w domu krepy, możecie wykonać kwiatki z kartki złożonej w harmonijkę lub ręcznika papierowego (chusteczki higienicznej etc.)

„Oda do radości”

            W tym roku Polska świętuje 16-tą rocznicę przystąpienia do Unii Europejskiej. Niestety pozostajemy w domach i nie możemy świętować wspólnie, ale możemy obejrzeć w Internecie obchody ubiegłorocznej, 15-tej rocznicy, kiedy to na Starym Rynku w Poznaniu hymn Europy wykonały cztery połączone chóry i wielu licznie przybyłych Poznaniaków. Zachęcamy do obejrzenia relacji z ubiegłorocznego świętowania.

djembed

 Oto tekst Ody do radości możecie śpiewać przy akompaniamencie poznańskich chórów z filmiku.

 

„Sportowy chińczyk”

Połączenie gry planszowej z ćwiczeniami fizycznymi, na pewno Wam się spodoba.

 

               

Ozdobna ramka do zdjęć

Zachęcamy Was do wykonania ramki na zdjęcie. Sami dobrze wiecie, że wykonane
przez nas samych prace, będą ciekawsze i piękniejsze, niż te zakupione w sklepie. 

Materiały potrzebne do wykonania: 

– gruba tektura (najlepiej karton) o wymiarach 20cm x 16cm, 
– arkusz tektury cienkiej lub kartka papieru technicznego, 
– nożyczki, 
– linijka i ołówek, 
– klej magic lub pistolet do klejenia „na gorąco”, taśma dwustronna, 
– farby lub puszka sprayu (zależy jaki kolor ramki chcecie wykonać), 
– najróżniejsze rodzaje makaronu (poproście mamę, aby pokazała Wam jaki makaron
ma w domu i wybierzcie te, które będą dla Was najciekawsze).

            

Wykonanie: 

– w przygotowanym wcześniej kawałku kartonu zaznaczamy ołówkiem i linijką prostokątny otwór, najlepiej pasujący do wielkości zdjęcia jakie chcemy w nim umieścić;

– wycinamy zaznaczony otwór (karton jest gruby i sztywny więc możecie poprosić rodziców o pomoc w tej czynności);

– gdy już wycięliśmy naszą ramkę, to smarujemy klejem jej 3 boki (jeden zostaje wolny, aby można było wsunąć tamtędy zdjęcie) i podklejamy od dołu „ściankę” z cienkiej tektury;

  

– odcinamy pozostałą część tektury, zginamy ją i doklejajmy do ścianki podpórkę, na której będzie się opierać nasza ramka (do podklejenia możemy użyć taśmy klejącej);
– gdy już nam wszystko dokładnie wyschnie, to bierzemy do ręki klej magic lub pistolet z klejem na gorąco (aby się nie poparzyć poproście o pomoc rodziców, bądźcie bardzo ostrożni!) i przyklejamy do ramki makaron;

 

– po zakończonym przyklejaniu naszych makaronowych ornamentów (gdy uważamy, że ramka jest gotowa i wyschnięta z kleju) bierzemy do ręki pędzel z farbami i malujemy nasze dzieło na kolorowo, lub na tarasie, czy na balkonie układamy papier, na nim ramkę i całość malujemy sprayem (ja użyłam bezbarwnego z brokatem);

– aby farba nie zakleiła szpary na wsunięcie zdjęcia, to przed malowaniem możemy tam chwilowo umieścić kawałek kartki;

 

– czekamy do wyschnięcia, następnie wsuwamy zdjęcie przez pozostawioną wcześniej szczelinę i gotowe ? Miłej zabawy. 

                

 

Zabawa muzyczno-ruchowa

Potrzebna jest nam zwykła folia, na której namalujemy farbą lub markerem kółka według wzoru. Można też wyłożyć taśmą malarską kwadraciki na podłodze.  Jeśli ktoś z Was ma piankowe puzzle to jak najbardziej może je wykorzystać do tej zabawy.

Zabawa polega na naskakiwaniu w rytm muzyki na kółeczka: w bok i do przodu. Można skakać samemu lub zaprosić siostrę, brata, mamę czy tatę, a nawet 2 osoby. 

Szczegóły naszej zabawy poznacie oglądając filmik instruktażowy. Zaczynamy!

    djembed

 

Wychowawcy świetlicy

 

Udostępnij artykuł:
×
Skip to content