4b z wizytą w Muzeum Pożarnictwa

W czwartek 28 kwietnia uczniowie klasy 4b pod opieką pani Elżbiety Dzierżyńskiej i wychowawcy pana Jana Klimko udali się na jednodniową wycieczkę do Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach oraz Skansenu Budownictwa Ludowego w Wolsztynie. W Muzeum Pożarnictwa, które posiada ponad 4 tysiące eksponatów, uczniowie zapoznali się m.in. z podręcznym sprzętem strażackim używanym na przestrzeni kilku wieków, motopompami, wozami strażackimi, wśród których był konny wóz pochodzący z XVII wieku.

Uczniowie mogli spróbować swoich sił przy ręcznym uruchamianiu pomp, zasiąść za kierownicą w samochodzie strażackim czy zjechać po słupie jak czynią to strażacy, aby udać się na „akcję” w razie alarmu. Obejrzeli także ciekawą ekspozycję obrazów o tematyce przyrodniczej lokalnego malarza oraz pamiątkowe sztandary i odznaczenia strażackie. Kolejnym etapem wycieczki był Wolsztyn. W wolsztyńskim  skansenie, przy pięknej słonecznej pogodzie, po zapoznaniu się ze stałą ekspozycją ukazującą warunki życia na wsi wielkopolskiej w XIX i początkach XX wieku, uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych „Tradycyjne zajęcia  domowe”. Osobiście każdy uczestnik wycieczki mógł cepem młócić zboże, mielić w żarnach ziarno na mąkę, w masielnicy ubijać masło, prać odzież kijanką na kamieniu lub na tarce w balii, nosić na plecach nosidła z wiadrami, obracać wiatrak skrzydłami do kierunku wiatru czy poznać pracę wiejskiego kowala. Na końcu, po odwiedzeniu zagrody, w której były hodowane kozy,  wszyscy zasiedli do stołu, aby spożyć pajdy świeżego, pysznego chleba z masłem ubitym w masielnicy przez uczestników wycieczki i popić maślanką, która powstała jako produkt uboczny wyrobu masła. Po zakupieniu pamiątek pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do Nowego Tomyśla.

Elżbieta Dzierżyńska, Jan Klimko