Zostań w domu… z książką! Rozwiązuj zagadki literackie

Wszystkich czytelników biblioteki zachęcamy do cotygodniowej, cyklicznej zabawy. Jeśli chcesz sprawdzić swoją znajomość literatury i lubisz rozwiązywać zagadki, ten konkurs jest dla Ciebie. Co tydzień będziemy zamieszczać zagadkę literacką dla najmłodszych i dla tych starszych czytelników.

Odpowiedzi przesyłajcie za pomocą modułu Wiadomości w systemie Librus Synergia. Musi się w niej znaleźć tytuł odgadniętej książki, autor oraz Wasze dane: imię, nazwisko i klasa. Najbardziej aktywni czytelnicy zostaną nagrodzeni upominkami jak tylko wrócimy do szkoły. Zapraszamy do udziału i życzymy miłej zabawy.

Dla młodszych uczniów (klasy 1-3)

Zagadka 1

To bardzo znany miś,
którego przyjacielem jest chłopiec – Krzyś.
Czerwony kubraczek, wesoła mina,
od zjedzenia miodu każdy dzień zaczyna

Zagadka 2

Niełatwo ją spotkać i złapać to nie lada gratka,
Nie każda ją złowi wędka czy też siatka.
Może nędzną chatę w mig w pałac przemienić,
A jej łuska cudownym kolorem się mieni.

Dla starszych uczniów (klasy 4-8)
Z jakich utworów zaczerpnięto poniższe fragmenty?

Zagadka 1

„(…) Wzruszyłem ramionami i dalej grałem z Einsteinem, ale głowę miałem zajętą i Einstein zabierał mi wszystkie pionki, co mnie jeszcze bardziej rozdrażniło. A mówimy na niego Einstein nie dlatego, że jest bardziej inteligentny od innych, ale dlatego, że ma dwa razy większą głowę. Podobno w środku jest woda. Szkoda, bo gdyby to był mózg, Einstein pewnie dokonałby wielkich rzeczy. (…)”

Zagadka 2

„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą, zostają po nich buty i telefon głuchy”

Czekamy na Wasze odpowiedzi!

Małgorzata Gucia, Renata Kurasińska