Z kulturą nam do twarzy!

Świetliki z grupy pomarańczowej zakończyły realizację zadań w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”. Nasza przygoda ze światem wartości i kultury trwała osiem miesięcy i obfitowała w działania artystyczne, uwrażliwiające na piękno oraz rozwijające poczucie estetyki poprzez kontakt ze sztuką.

Zadania projektowe podzielone były na cztery moduły, z których każdy kształtował inne postawy poprzez zaangażowanie i pracę zespołową nad realizacją wspólnych celów, zapewniając nam przez cały rok szkolny wiele przyjemnej pracy. Dzięki temu poznaliśmy kultury świata, znaczenie tradycji i zwyczajów związanych z obchodami różnych świąt, a także polską kulturę ludową.

Był też czas na zajęcia poświęcone rodzinie i relacjom międzyludzkim, przyjaźni i emocjom, jakie odczuwamy w towarzystwie rówieśników, biorąc wspólnie udział w różnych wydarzeniach. Dzieci miały też okazję wzmocnić takie wartości jak altruizm, patriotyzm, empatia czy szacunek do osób starszych. Kształtowały postawy szacunku dla godności innych osób i nauczyły się zwracać uwagę na zasady życia społecznego.

Muzyka, literatura, kultura i sztuka, dawne zwyczaje i współczesne przekonania – tradycja i teraźniejszość przeplatały się podczas zajęć dając nam radość z odkrywania, podziwiania i tworzenia.

Udział w projekcie stał się okazją do wykonania wielu pięknych prac plastycznych, kształtowania umiejętności pracy w zespole, w którym każdy odgrywał ważną rolę. Projektowanie, ustalanie, tworzenie, planowanie, konstruowanie, dyskutowanie – nieustanna burza mózgów, którą z satysfakcją i podziwem obserwowałam w ciągu kolejnych miesięcy naszych działań.

Czas pracy projektowej wpłynął znacząco na integrację grupy, która tworzy bardzo zgrany zespół. Tworzymy silną drużynę dbającą nawzajem o dobre relacje i życzliwą atmosferę. Bogatsi o wiedzę, doświadczenie i mnóstwo pięknych wspomnień, z całą pewnością możemy powiedzieć – z kulturą nam do twarzy!

Kinga Laskowska-Szofer