Z harcerzami o służbie i obowiązkowości

Świetliki z klasy 1e spotkały się z harcerzami z nowotomyskiej drużyny harcerskiej. Dzieci porozmawiały z gośćmi o tym, czym jest służba i poczucie obowiązkowości, wynikające z pełnionych funkcji i obowiązków. Świetliki gościły starszą koleżankę z naszej Szkoły, Asię oraz jej brata Pawła, który jest absolwentem Trójki, lecz nadal uczęszcza na zbiórki harcerskie.

Nasi goście opowiedzieli o swoich zainteresowaniach związanych z harcerstwem, o różnych działaniach, jakich się podejmują, a także ważnych funkcjach, dzięki którym harcerstwo służy całemu społeczeństwu. Asia i Paweł wyjaśnili też znaczenie odznak, jakie noszą oraz opowiedzieli o barwach harcerskich mundurów. Poznaliśmy również ciekawostki historyczne, dotyczące początków harcerstwa w Polsce, a także zwyczaje harcerskie związane z uczestnictwem w letnich koloniach, czy różnych grupowych uroczystościach. Na koniec wysłuchaliśmy przyrzeczenia harcerskiego i w zadumie zgodnie uznaliśmy, że być harcerzem, to brzmi dumnie.

Kinga Laskowska-Szofer