Wrzesień w świetlicy szkolnej

Z wielką radością powitaliśmy nasze kochane Świetliki w szkole. Wrzesień przebiegł w dużej mierze pod hasłem integracji. W wielu grupach dzieci tworzyły z wychowawcami różnorodne kontrakty i listy reguł, które zobowiązały się przez cały kolejny rok przestrzegać. Podpisywały je swoimi imionami, przykładały swoje malowane palce lub odbijały wielobarwne dłonie. Integrowały się, tworząc duży plakat „Świetliczaki to my”

Wspaniała aura pozwoliła na to, abyśmy poza ustaleniem regulaminu i zasad, spędzali czas na zabawie swobodnej na boisku szkolnym. Organizowaliśmy wiele zajęć terenowych, wspólnych gier na świeżym powietrzu. Zajęcia na dworze z wykorzystaniem piłki pozwoliły rozwijać w dzieciach spostrzegawczość, odruch szybkiej reakcji, skupienia na zadaniu oraz organizacji w grupie. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie brały udział w zajęciach sportowych, gimnastycznych, aerobiku i zabawach tanecznych. Nauka tańca oraz konkursy taneczne również się w naszej świetlicy odbyły.

Po powrocie z przerwy wakacyjnej do szkoły, Świetliki chętnie tworzyły prace plastyczne – zamykały swoje wspomnienia w słoikach. Wspomnień było mnóstwo. Dzieci z zadowoleniem opisywały i rozmawiały o sytuacjach i miejscach, które zwiedziły i czego doświadczyły podczas wakacji.

Podczas zajęć w klasie nie zabrakło akcentu jesiennego. Wytrwale szukaliśmy ( i poszukujemy nadal) oznak jesieni na spacerach. Zaprojektowaliśmy kącik przyrody, a chętni próbowali trudnej sztuki malowania martwej natury z dynią w roli głównej. Wyklejaliśmy z paseczków jabłka, tworzyliśmy frotaż i jesienne kompozycje z liści malowanych farbami.

We wrześniu obchodziliśmy Dzień Kropki. Tworzyliśmy wiele inspirujących i ciekawych prac plastycznych. W tym dniu przeczytaliśmy wspólnie książkę Petera    H. Reynoldsa pt. „Kropka”, która zapoczątkowała to święto. Po przeczytaniu omawialiśmy treść zawartą w lekturze. Z chęcią braliśmy udział w zabawach plastycznych, które miały odniesienie do Dnia Kropki, nie zabrakło gier interaktywnych i muzycznych. Dzień Kropki to również temat pracy abstrakcyjnej z motywem kropki, plamy, koła – malowanie rolką od papieru, folią bąbelkową i palcami (w ramach projektu Kreatywne Prace Plastyczne).Udało nam się też zjeść piegowate ciasto w kształcie dużej kropki.

W dniu 22.09.2023 w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności, dzieci obchodziły Dzień bez Samochodu. Tworzyły w tym dniu prace plastyczne na temat ekologicznego przejścia z domu do szkoły. Wyklejały hulajnogi i deskorolki, projektowały rowery i odblaski. Przeprowadzaliśmy pogadanki na temat środków transportu i ich szkodliwości na środowisko oraz poruszaliśmy temat bezpieczeństwa na drodze. Wiadomości były utrwalane zabawami w kalambury oraz różnego typu quizami.

W naszej świetlicy zawsze się coś dzieje. Udało nam się zwiedzić szkolną kuchnię, poznać ideę akcji proekologicznych, układać wzory z koralików i wykonywać prasowanki.

Wspólnie śpiewamy, czytamy, opowiadamy…. A gdy czujemy potrzebę odpoczynku, to relaksujemy się na dywanie przy dźwiękach śpiewu ptaków lub szumu morza.