Wrzesień w świetlicy szkolnej

Minął wrzesień, a wraz z nim pierwszy miesiąc nauki i zabawy w świetlicy szkolnej. Świetliki bardzo chętnie po wakacjach powróciły do szkoły i oczywiście do swoich świetlic – po minionych wakacjach zostały piękne wspomnienia, którymi dzieci bardzo chętnie dzieliły się z wychowawcami oraz koleżankami i kolegami z grupy.

W tym roku szkolnym powitaliśmy pierwszoklasistów w pięciu nowych grupach świetlicowych, jest nas już razem trzynaście grup ?. Zorganizowaliśmy wiele zajęć integracyjnych, aby pomóc najmłodszym dzieciom dobrze się poczuć w nowym miejscu i nowej grupie.

Obchodziliśmy Tydzień Postaci z Bajek – fotobudki z postaciami Króla Juliana i Elzy, pozowanie do pamiątkowych zdjęć; tworzenie ilustracji z bajkowymi postaciami, wykonanie pamiątkowych zawieszek na drewnie z bohaterami bajkowymi; krzyżówka tematyczna, zgadywanki dotyczące bajek; wspólne śpiewanie piosenek z bajkowego repertuaru Studia Acantus.

Podczas zajęć świetlicowych rozmawialiśmy o bezpieczeństwie na drodze, poznawaliśmy zasady ruchu drogowego, dzieci wykonały makietę ulicy z zaznaczonym przejściem dla pieszych i wszystkimi związanymi z bezpieczeństwem na drodze oznaczeniami – wykonana makieta posłużyła do wesołej zabawy.

Wraz z cała szkołą świętowaliśmy „Dzień Kropki”, powstało wówczas bardzo dużo pięknych prac plastycznych z kropką w roli głównej: malarskie wariacje na temat kropki, malowanie z użyciem folii bąbelkowej, zabawa malarska w tapowanie gąbkami, kolorowanie, wycinanie, a także zabawa kulkami hydrożelowymi.Jako świetlica włączyliśmy się w organizowane w naszej szkole obchody  Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu – wykonaliśmy plakaty tematyczne, powstały prace plastyczno-techniczne przedstawiające środki transportu przyjazne środowisku (trójwymiarowe hulajnogi, łyżworolki i deskorolki, recyklingowy rower), urządziliśmy wyścig na hulajnogach, przeprowadziliśmy rozmowy z dziećmi na temat możliwych działań wpływających na jakość powietrza, którym oddychamy.

Ważny element naszych wrześniowych aktywności stanowiły różnorodne zajęcia artystyczne:

• rysowanie butelki z wakacyjnymi wspomnieniami,
  • wspomnienia z wakacji – praca plastyczna z masy solnej,
  • zajęcia z sensoplastyki na których królowała masa solna oraz dyniolina (masa plastyczna wykonana z dyni),
  • tworzenie kolorowych, jadalnych mas plastycznych z produktów spożywczych,
  • wykonanie piankofarby i zabawy malarskie z jej użyciem,
  • slime na kilka sposobów,
  • na powitanie jesieni dzieci wykonały sowy z szyszek,
  • kreatywne prace plastyczne – jesienne grzybki, słoneczniki, jeżyki,
  • malowanie i wyklejanie jesiennego drzewa,
  • prace plastyczne o tematyce jesiennych owoców i warzyw,
  • jesienne prace plastyczne z wykorzystaniem suchych liści (bukiety),
  • lepienie z plasteliny, rysowanie, malowanie, wyklejanie kuleczkami z krepy.

Zapoczątkowaliśmy swój udział w projekcie edukacyjnym „Kreatywne Prace Plastyczne” –  pierwsza praca to „Dynia” i „Słoneczniki”, wykonana różnymi materiałami plastycznymi bez użycia przyborów malarskich.

Wiele radości sprawiały świetlikom zabawy konstrukcyjne z wykorzystaniem kolorowych kubeczków, słomek, tradycyjnych klocków oraz klocków lego. Miłą rozrywkę stanowiły również gry planszowe, zabawy z kolorową chustą oraz wspólne zabawy w grupie.

Wraz z końcem września zawitała do nas jesień, powitaliśmy ją w dobrych humorach bawiąc się wesoło na boisku szkolnym i placu zabaw. Pogoda nam dopisywała, na drzewach pojawiły się piękne kolorowe liście, które dzieci z przyjemnością zbierały. Zebrane liście ususzyliśmy, aby za jakiś czas wykonać z nich piękne kolorowe prace plastyczne.
Wrzesień zakończyliśmy radosnym świętowaniem Dnia Chłopaka.