Wróżby i zabawy andrzejkowe

Dawno temu późną jesienią, po skończeniu wszystkich prac rolnych, gdy wieczory były dłuższe następował okres wróżb – nazywany Andrzejkami. Tę tradycję ludową nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej próbowały przybliżyć uczniom klas pierwszych w dniu imienin Andrzeja. Tak jak kiedyś, po skończonej pracy w polu, a u nas po lekcjach, próbowały przenieść wszystkich uczniów w bliższą i dalszą przyszłość. Czy dzieciom takie podróże odpowiadają? Na pewno tak, bo radość i moc niespodzianek nie miały końca. Ograniczał ich tylko czas kończących się lekcji. Uczniów z realnego świata przenosiły w przyszłość, a  ona stała się wtedy tak realna.

Bądźmy dobrej myśli, że spełnią się ich marzenia, a ostrzeżenia we wróżbach ochronią przed porażką. Okres wróżb i zabaw to na pewno miłe chwile, a wspomnienia o nich pozostaną długo w pamięci uczniów.

Izabela Olszewska