Wprowadzeni w magię świąt

W zimny, listopadowy poranek – dnia 19 listopada, grupa 43 uczniów z klasy IVC i VB i IIIL wraz z wychowawcami: p. Arletą Kucz, p. Alicją Mieleszczuk, p. Wiesławą Skoczylas oraz p. Arletą Stachowiak-Szymańską i p. Sylwią Pyrską wybrała się w podróż do Krainy Bombek do Gniezna. Pomimo chłodnej, jesiennej pogody, atmosfera panująca w autokarze była gorąca, a humory wszystkim dopisywały. Punktualnie o godz. 9.00 przybyliśmy na miejsce.

Firma Kobert Albert Adam Kozłowski, w której mieści się Kraina Bombek działa już od ponad 20 lat. Wszystkie ozdoby choinkowe pochodzące z tej fabryki produkowane są ręcznie przez osoby o dużych zdolnościach manualnych i wyobraźni plastycznej. W fabryce bombek uczniowie mieli okazję obejrzeć 4 główne działy produkcji: dmuchalnię szkła, srebrzalnię, lakiernię oraz dekoratornię.W dmuchalni zobaczyli, jak podgrzewa się szklane rury, by z przygotowanych porcji szkła wydmuchać kule, z których powstają piękne ozdoby choinkowe.
W srebrzalni pokazano, jak w wyniku odpowiedniej reakcji chemicznej srebrzy się kule od środka. W lakierni uczniowie podpatrzyli, jak kulki nabierają pięknych barw, a w dekoratorni przyjrzeli się, jak na bombki nanosi się dekoracyjne wzory, które nadają im wyjątkowego i unikalnego wyglądu.
Głównym punktem tej wyprawy były jednak warsztaty plastyczne, na których każdy uczeń mógł wykazać się swoją pomysłowością i talentem, dekorując bombki, które później dostał w prezencie. Po wyczerpującej pracy przyszedł czas na chwilę wytchnienia i posiłek, czyli odwiedziny w McDonalds.

To właśnie stąd zabrał nas nasz przewodnik p. Sławomir Ratajczak, by pokazać nam Gniezno – pierwszą stolicę Polski. Kierunek naszego spaceru wytyczały rzeźby królików. Nawiązują one do najważniejszych momentów z historii miasta. Naszą grupę doprowadziły do zbudowanej przez Mieszka I w II połowie X wieku Katedry Gnieźnieńskiej. Wznosi się ona na Wzgórzu Lecha, ma 85 m długości, do 42 m szerokości i jest jednym z najbardziej znanych polskich kościołów. Do XIII w. świątynia była miejscem koronacji 5 królów Polski – Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II i Wacława II. Uczniowie mogli tam podziwiać m. in. najstarszą część świątyni, czyli prezbiterium, w którym stoi złocona konfesja z relikwiami św. Wojciecha oraz słynne Drzwi Gnieźnieńskie – jedne z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce. Największe emocje wśród uczniów wzbudziły podziemia Katedry. Znajdują się tam m.in.: relikty budowli sakralnych z X i XI w., fragment posadzki z pierwotnej świątyni romańskiej, najstarszy w Polsce napis nagrobkowy z ok. 1006 roku, a także odkrywka wykopalisk archeologicznych związanych ze świątynią.

Dowiedzieliśmy się również, że na banknocie dziesięciozłotowym widnieje motyw z gnieźnieńskiej posadzki, zaś na dwudziestozłotowym – fragment ornamentu z Drzwi Gnieźnieńskich.
Po dniu pełnym wrażeń i emocji,  ok. godz. 17.30, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Nowego Tomyśla. Wycieczka do Gniezna dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń i wprowadziła w atmosferę zbliżających się świąt.

Arleta Stachowiak-Szymańska

djembed