Tydzień Muzyczny w Świetlicy

Z okazji przypadającego 1 października Międzynarodowego Dnia Muzyki, Świetliki z klasy 1e przez cały pierwszy tydzień października uczestniczyły w zajęciach, których głównym celem było rozbudzenie zainteresowań oraz uwrażliwienie na piękno muzyki w jej różnych gatunkach.

To już czwarty rok cyklicznych zajęć umuzykalniających, które odbywają się w Świetlicy wraz z początkiem jesieni. W tym roku dzieci poznały brzmienie nowych instrumentów, nie zabrakło jednak ulubionych bum bum rurek, na których nauczyliśmy się grać kilka prostych melodii.

Okazało się, że spora grupa Świetlików jest bardzo muzykalna, gra lub śpiewa z rodzicami w domu, uczy się w PSM czy Ognisku Muzycznym. Podczas zajęć gościliśmy uczennicę naszej Szkoły, Nataszę Framską, która jednocześnie uczęszcza do Szkoły Muzycznej w klasie fletu. Natasza zaprezentowała dzieciom swój instrument, opowiedziała o tym, jak wygląda nauka w szkole muzycznej oraz o swoich muzycznych upodobaniach. Przygotowała również dla dzieci kilka utworów, a na koniec zaprosiła Świetliki do wspólnej zabawy w odgadywanie fragmentów granych melodii.

Niezwykłą atrakcją tegorocznych zajęć był instrument o intrygującej nazwie tongue drum. Już sam jego kształt wzbudził zainteresowanie dzieci. To zbudowany z wysokiej jakości stali węglowej bęben, którego relaksujące brzmienie znajduje zastosowanie w muzykoterapii, rehabilitacji czy zajęciach jogi. Nieskomplikowana budowa i ciepły, melodyjny, wręcz uspokajający dźwięk tego wyjątkowego bębna sprawił, że Świetliki po prostu zakochały się w możliwościach nowo poznanego instrumentu.

Podobnie było z muzycznymi dzwoneczkami w dwóch odsłonach. Okazało się, że przy odrobinie cierpliwości jesteśmy w stanie zagrać fragmenty kilku znanych utworów. Świetnej zabawie towarzyszyło poczucie sprawstwa i satysfakcji, których nie sposób opisać.

Nie zabrakło też swobodnych prób tanecznych oraz zajęć plastycznych, których tematem stały się instrumenty muzyczne na kolorowym tle, barwionym bibułą. Galeria naszych prac stała się piękną pamiątką z zajęć.

Zwieńczeniem Tygodnia Muzycznego była wizyta nauczyciela gry na gitarze z Prywatnego Ogniska Muzycznego w Nowym Tomyślu, pana Sebastiana Koberlinga. Dzieci z entuzjazmem i wypiekami na twarzy uczestniczyły w spotkaniu, podczas którego poznały rodzaje gitar oraz ich budowę, usłyszały ich brzmienie i wysłuchały fragmentów utworów. Świetliki miały też okazję spróbować wydobyć kilka dźwięków pod okiem naszego gościa. Muzyczne piątkowe popołudnie zakończyliśmy w wybornych nastrojach, jednogłośnie uznając, że chcemy więcej ?

Ciężko wyobrazić sobie codzienne życie bez muzyki, która towarzyszy nam w różnych momentach, zapada w pamięć, uspokaja, relaksuje i poprawia nastrój. To dopiero początek świetlicowych spotkań z muzyką. O kolejnych opowiemy Wam wkrótce.

Kinga Laskowska-Szofer