Świetlicowe spotkania z książką

Wraz z początkiem bieżącego roku szkolnego Świetliki z grupy pomarańczowej rozpoczęły realizację cyklu zajęć czytelniczych. Głównym celem spotkań była wspólna lektura oraz refleksja nad przesłaniem płynącym z wybranych opowiadań. Dzieci ćwiczyły umiejętność rozumienia czytanego tekstu, wzmacniały zdolność koncentracji i skupienia oraz analizowania i wyciągania wniosków.

Niejednokrotnie miały też okazję do konfrontacji z trudnymi odczuciami, jakich doświadczamy na co dzień w różnych sytuacjach. Przekonały się, że książka uczy nas moralności i etycznego spojrzenia na rzeczywistość, bowiem poczucie sprawiedliwości należy kształtować w sobie od najmłodszych lat.

W ciągu kilku miesięcy systematycznej lektury odkryliśmy wiele zalet płynących z obcowania z książką drukowaną i przekonaliśmy się, że świat dziecięcej wyobraźni jest nieograniczony. Ileż to własnych historii, inspirowanych przeczytanym tekstem, udało nam się stworzyć, opowiadając i zmieniając zakończenia na różne sposoby!

Spotkania z książką stały się okazją do wyciszenia i uspokojenia emocji, zadania ważnych pytań o to, jak się czujemy z tym, co spotkało bohaterów opowiadań, co zrobilibyśmy inaczej, czy pochwalamy ich zachowania, czy też nie chcemy brać z nich przykładu.

Zajęcia czytelnicze połączyliśmy z plastycznymi wyzwaniami. Dzieci tworzyły ilustracje i plakaty tematyczne, podsumowujące każde spotkanie. Była to również świetna okazja do kreatywnej pracy w zespole.

Do udziału w zajęciach zaprosiliśmy nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej oraz wychowawców świetlicy. W ten sposób dzieci mogły poznać innych nauczycieli, kształtując przy okazji umiejętności komunikacyjne. Bardzo dziękujemy Paniom: Małgosi, Malwinie, Magdalenie, Sonii, Annie, Ewelinie i Honoracie za poświęcony nam czas i miłą pamiątkę w postaci wpisu do świetlicowego pamiętnika.

Na tym spotkania z książką się nie kończą. Przed nami rodzinne wyzwanie czytelnicze, ale o nim opowiemy następnym razem…

Kinga Laskowska-Szofer