Święta tuż, tuż.. nasz grudzień w świetlicy

Grudzień to magiczny miesiąc w ciągu całego roku kalendarzowego, w którym towarzyszy wszystkim nastrój wyczekiwania i przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. To wyjątkowy czas, gdzie pomoc drugiemu człowiekowi oraz wspólnie spędzony czas z bliskimi nabiera ogromnego znaczenia. Również świetliki przygotowywały się do tego niezwykłego wydarzenia…

Odliczając dni do tych magicznych chwil, dzieci pogłębiły swoją wiedzę na temat zwyczajów w Polskich domach, tradycji i symboli świątecznych. Podczas zabaw na dywanie, świetliki opowiadały o tradycjach świątecznych w ich domach, oraz o tym, co najbardziej cenią w Świętach Bożego Narodzenia. Podczas zajęć rozbrzmiewały melodie kolęd i pastorałek oraz świątecznych piosenek, które wspólnie śpiewaliśmy. Czytaliśmy opowiadania i fragmenty książek o tematyce świątecznej, poznawaliśmy tradycje bożonarodzeniowe innych narodów, a przy okazji mówiliśmy o zasadach dobrego zachowania się przy stole.

Cały grudzień wspólnie tworzyliśmy dekoracje świąteczne, dzięki którym nasze świetlicowe klasy stały się niczym bajkowe krainy. We wnętrzach naszych krain pojawiły się własnoręcznie wykonane ozdobne choinki z włóczki, ozdoby choinkowe z koralików, łańcuchy choinkowe, własnoręcznie zdobione bombki oraz skarpety mikołajkowe. Podczas zajęć dzieci tworzyły również magiczne kule śnieżne, miasteczko pierników, figurki z masy solnej oraz przestrzenne gwiazdy zdobiące korytarze naszej szkoły. Na zajęciach nie zabrakło również czasu na kolorowanie oraz kodowanie na tablicach multimedialnych, rozwiązywanie quizów i gry w memory.

W świątecznym wirze przygotowań nie zapomnieliśmy jak ważny jest ruch na świeżym powietrzu, dlatego świetliki z ogromną radością spędzały czas na boisku szkolnym. W czasie aktywności rozgrywały się mecze piłki nożnej, zabawy integrujące grupę, a gdy tylko za oknem pojawił się śnieg- skorzystaliśmy z możliwości białego szaleństwa. Ulepiliśmy bałwana, rzucaliśmy śnieżkami do celu oraz tworzyliśmy różne budowle śnieżne.

Świetliki pamiętały, że najważniejszy jest czas spędzony z bliskimi, a wykonanie własnoręcznego upominku dla rodziców jest miłym gestem. Dzieci wykonały ramki ozdabiające zdjęcie w mikołajkowych czapkach, które ostatniego dnia przed przerwą świąteczną zabrały do domów.

Ostatnie dni w świetlicy upłynęły nam na śpiewaniu, tańcach oraz oglądaniu filmów świątecznych przy choince. I choć grudzień to w szkole miesiąc krótki, udało się nam zrealizować wiele ciekawych zadań. Teraz czas na Nowy Rok i nowe świetlicowe wspomnienia!

Wesołych Świąt 🙂