Światowy Dzień Życzliwości

21 listopada, w naszej szkole obchodziliśmy  Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, aby podkreślić jak ważne dla każdego człowieka jest: potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy innym. Był to dzień wyjątkowy… pełen uśmiechów, dobrych uczynków, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji. Było radośnie i życzliwie.

Święto było dobrą okazją do rozmów na temat tego, jak być życzliwym, jak okazywać życzliwość w różnych sytuacjach, miejscach m. in. w szkole, w domu, w sklepie czy na ulicy. W tym dniu, nasi najmłodsi wysłuchali mądrej bajki „ O ciepłym i puchatym“.

Na drzwiach klas 1-3 zaświeciły „słoneczka życzliwości”, których promyki propagowały hasła: „Bądź miły”, „Uśmiechaj się”, ”Bądź życzliwy”, „Bądź szlachetny”, „Spraw, by ktoś dzięki tobie się uśmiechnął”, „Używaj słów proszę, dziękuję, przepraszam”, „Dziel się z innymi”, „Bądź uprzejmy”, „Pomagaj innym”. Dzieci także chętnie wzięły udział w przygotowaniu „Drzewka Życzliwości”, zawieszając na nim uśmiechnięte i wesołe buźki.
Również starsze klasy przygotowały „Drzewka Życzliwości”. Na kotylionach  w kształcie łapek uczniowie pisali życzliwe i dobre życzenia,  podziękowania, miłe słowa dla koleżanek i kolegów. Dzięki temu powstały klasowe „Drzewka życzliwości”. Pojawiły się też pozytywne życzenia, myśli, cytaty w formie kartek i laurek, które można było wręczyć wybranej osobie. Na gazetkach klasowych zawisł Alfabet Dobrych Manier ucznia naszej Szkoły.
Dużo uśmiechu, ciepłych słów i serdecznych pozdrowień. Tak wyglądały obchody Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień w naszej szkole. Pamiętajmy o tym, by uśmiech gościł na naszych twarzach nie tylko od święta, a „Najlepszym lekarstwem, którego nie sposób przedawkować, jest życzliwość dla drugiego człowieka”.
Dzień Życzliwości i Pozdrowień to wspaniały moment do przypomnienia, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, a także jak cudowną i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy. Ten dzień utwierdził nas w przekonaniu, że warto być życzliwym na co dzień. Zacznijmy od jednego dnia, a potem przedłużmy to na kilkadziesiąt następnych. Niech to będą tygodnie i miesiące życzliwości. Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko Nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie. Okazana serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko, a pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

Pokazaliśmy, że życzliwość w naszej szkole nie jest tylko abstrakcyjnym pojęciem. Pozytywna energia, którą przekazaliśmy innym, na pewno powróci do nas ze zdwojoną siłą. Życzymy Wszystkim więcej optymizmu, serdecznego spojrzenia na drugiego człowieka, uśmiechu i radości.

Wioleta Żurawska-Kozłowska