Październik w świetlicy szkolnej

Złota polska jesień! W tym klimacie przeżywaliśmy październik w świetlicy szkolnej. Piękne kolorowe drzewa utuliły smutek wywołany odejściem lata. W słoneczne dni spędzaliśmy dużo czasu na świeżym powietrzu. Inspirując się otaczającym krajobrazem, powstało wiele pięknych prac plastycznych. Tworzyliśmy, jesienne drzewa, jeże, sowy, grzybki, dynie, jabłka, kasztanowe zwierzątka, jesienne baletnice oraz słoneczniki.

Tematykę październikowych zajęć dyktowała w dużej mierze pora roku, ale także wiele ważnych świąt takich jak Dzień Drzewa, Dzień Zwierząt, Międzynarodowego Dzień Muzyki, a nawet Dzień Ośmiornicy.

Rozwijając kreatywność i zdolności manualne świetliki tworzyły roboty, pojazdy oraz budowle z kartonowych pudeł,  robiły kolorowe i pachnące masy SLIME oraz eksperymenty z masą newtonoską. Okazało się, że da się malować nawet nitką ! Powstały także wesołe „owocowe stworki”.
Dużą popularnością cieszyły się zajęcia pt. „Kodowanie na dywanie”, a także indywidualne kodowanki, z którymi świetnie radziły sobie nawet świetliki z klas pierwszych. Zainspirowani „CodeWeekiem” kodowaliśmy oraz konstruowaliśmy rakiety z klocków. Samodzielnie tworzyliśmy też gry planszowe o przeróżnych formatach (od maleńkich wielkości kartki a4, po te wielkości klasowego dywanu!).

Propagowanie czytelnictwa na stałe wpisało się w listę świetlicowych zajęć. Uczyliśmy się czytać poprzez zabawę z kostkami. Czynnie braliśmy udział w projekcie Edukacyjnym: „Czytankowo”, czytając dzieciom opowiadania i wiersze zarówno polskich jak i zagranicznych autorów.
Braliśmy udział w ogólnopolskim projekcie pod nazwą ”Tydzień Uczniowskiej Supermocy”,  w którym  uświadamialiśmy świetlikom, że każdy z nas posiada wiele wspaniałych talentów, należy je tylko  w sobie odszukać i rozwijać. Dzieci wykonywały maski superbohaterów, plakaty z „supermocami” oraz poznawały motywujące do działania hasła.

Oprócz „Tygodnia Supermocy” rozwijaliśmy sferę duchową biorąc udział w warsztatach dotyczących najważniejszych wartości i potrzeb wg. Piramidy Maslova oraz dramie na temat emocji i radzenia sobie z nimi. Powstały piękne jesienne prace plastyczne, które były efektem aż trzech konkursów świetlicowych: ”Stroik Jesienny”,  „Kapelusz Pani Jesieni” i „Barwy Jesieni”. Każdy świetlik wie, że ruch to zdrowie, w myśl tej zasady, organizowaliśmy mecze małpiej piłki nożnej, zajęcia taneczne „just dance” oraz naukę tańca w parach- „ belgijki”.

Pomijając te wszystkie wspaniałe projekty i przedsięwzięcia w naszej świetlicy jest dużo, dużo zabawy. Budowanie z klocków, granie w gry takie jak Twister, Double, Eurobiznes, a także zabawy z tablicą interaktywną.

Wraz z końcówką października mówiliśmy o Wszystkich Świętych i Święcie Zmarłych w Polsce i w innych krajach. Malowaliśmy znicze, w jednej z grup odbyła się projekcja filmu „Coco” o  meksykańskich tradycjach związanych ze świętem zmarłych.

Wychowawcy Świetlicy