Obejrzeliśmy BODY WORLDS!

Oryginalna wystawa poświęcona ludzkiemu ciału stworzona została przez dr. Gunthera von Hagensa, twórcę plastynacji, a dotyczy anatomii człowieka. Można ją oglądać przez trzy miesiące w Poznaniu, w Galerii „Pestka”. Wystawa krąży po świecie od 1995 r. Do tej pory była prezentowana w ponad 120 miastach na całym świecie, obejrzało ją ponad 45 mln widzów Europy, Azji, Afryki Południowej i Ameryki. Klasa 3e wraz z wychowawczynią Renatą Orlicką i p. Katarzyną Beyer zwiedziła ekspozycję 15 października pod okiem bardzo kompetentnej przewodniczki – Marty, studentki V roku Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Dzięki niej edukacyjne walory tajników ludzkiego ciała, kiedyś przeznaczone wyłącznie dla lekarzy i personelu medycznego stały się dostępne dla każdego. Wystawa jest bardzo interesująca, a powoduje to niezwykły sposób ujęcia i formy eksponatów stworzonych dzięki ofiarowanym przez dawców ciałom. Organizm ludzki został przedstawiony w zdrowiu i w chorobie, dzięki temu szczególnie zasługuje na uwagę, zwłaszcza tych, którzy dbają o swój organizm, bo pokazuje i tłumaczy prostym językiem życiowe mechanizmy ciała każdego z nas: funkcjonowanie kośćca, mięśni, nerwów i mózgu, a także układu oddechowego, mięśniowo-szkieletowego, pokarmowego, czy rozrodczego. Na wystawie możemy zobaczyć tkanki zdrowe i porównać je z innymi, trawionymi chorobami, nowotworami czy pasożytami. Są zakonserwowane, poczerniałe płuca palacza, serce po bypassach, jelita. Każdy znajdzie tam coś, co wzbudzi zainteresowanie, co wcześniej mógł sprawdzić tylko w podręczniku biologii lub anatomii. Pani przewodnik wyczerpująco odpowiadała na wszystkie pytania, dodając informacje z własnych doświadczeń studenckich, ale też przetestowała wiedzę uczniów dotyczącą budowy komórek, nerwów, kręgosłupa i funkcjonowania ludzkiego ciała. BODY WORLDS to niezwykłe i pouczające przeżycie!

Renata Orlicka, Katarzyna Beyer