Listopad w świetlicy

Okres jesienno-zimowy to w świetlicy szkolnej czas organizacji wielu ważnych, ciekawych zajęć dla naszych podopiecznych. Tak było i tym razem. Dzieci chłonęły wiedzę związaną z Narodowym Dniem Niepodległości, z chęcią rozwiązywały rebusy, śpiewały Hymn Polski, a także tworzyły różne prace plastyczne na gazetki klasowe, aby uczcić ten dzień.

W dniu 9 listopada 2023 r klasa 1 b udała się do Biblioteki Publicznej W Nowym Tomyślu na spotkanie z pisarką Niną Lussa, autorką książek dla dzieci pt. „Stella Pikuś i skarby”, opowiadającej o wielu przygodach oraz podróżach. Świetliki z zachwytem słuchały historii prezentowanych przez pisarkę. Równocześnie Biblioteka Publiczna zachęciła naszych uczniów do korzystania z pięknych książek, które są dostępne w wypożyczalni Biblioteki.

Zajęcia czytelnicze odbywały się we wszystkich grupach świetlicowych – kiedy za oknami pada deszcz, tajemnicza listopadowa aura sprzyja zagłębieniu się w lekturę, refleksji i rozmowom o losach książkowych bohaterów.

W listopadzie obchodziliśmy Dzień Życzliwości. Z tej okazji podczas zajęć świetlicowych wykonaliśmy plakaty, na których uczniowie klasy zamieścili miłe i dobre słowa, jakie skierowaliby do swoich kolegów, odnosząc się do siebie ze wzajemnym szacunkiem, życzliwością i uprzejmością. Dzieci wykonały również laurki ze słowami wdzięczności, sympatii lub wsparcia, które wręczały sobie nawzajem. Przytulania w tym dniu nie było końca!

Nie zabrakło również prac plastycznych, które dzieci wykonują z zapałem, angażując się również w realizację różnych projektów. Najmłodsi uczniowie biorą udział w „Zabawach sztuką”, a ich listopadowym zadaniem było wykonanie witrażu. Natomiast w klasach drugich realizujemy projekt „Kreatywne prace plastyczne”, w którym listopad przeznaczyliśmy na różne techniki plastyczne, między innymi malowanie plasteliną.

Świetliki chętnie same inicjują zabawy według własnego pomysłu. W jednej z grup uczniowie wpadli na pomysł, aby zorganizować wystawę prac plastycznych. Przerodziło się to w zabawę w sklep, podczas której dzieci w mniejszych grupach ustawiły stoiska, dokonywały kupna i sprzedaży, dzięki czemu trenowały praktycznie umiejętności matematyczne. Nauka przez zabawę to nasza ulubiona forma spędzania czasu w świetlicy.

Pod koniec miesiąca świętowaliśmy uwielbiany przez dzieci Dzień Pluszowego Misia. W każdej z grup świetlicowych tablice prac Świetlików wypełniły kolorowe misie, wykonane różnymi technikami. Dzieci pozowały też do zdjęć w pamiątkowej misiowej fotobudce.

Wielką radością był dla wszystkich pierwszy w tym roku śnieg! Mimo mroźnej aury Świetliki spędzały czas na szkolnym boisku, ciesząc się z nadchodzącej wielkimi krokami zimy.

Listopad zakończyliśmy świetlicowymi Andrzejkami, podczas których dzieci bawiły się przy muzyce, brały udział w grupowych konkurencjach, wróżyły i wykonywały prace plastyczno-techniczne.

Jak w każdym miesiącu znaleźliśmy czas na wiele różnych aktywności – były zabawy pismem Braille’a, mnóstwo rysowania, lepienia, wycinania, śpiewania oraz swobodnych zabaw w kącikach zainteresowań. I tak nastał grudzień, czas przygotowań do najpiękniejszych świąt w roku, ale o tym opowiemy Wam następnym razem…