Kwiecień w świetlicy szkolnej

Kwiecień w świetlicy szkolnej owocował wieloma różnorodnymi aktywnościami związanymi z nietypowymi świętami, jak i tymi dobrze wszystkim znanymi, a motywem przewodnim tego miesiąca było powiedzenie: W zdrowym ciele zdrowy duch.

Początek kwietnia to przede wszystkim zabawa na świeżym powietrzu, rozgrywki w piłkę nożną oraz rysowanie kredą po większej powierzchni. Było to świetne wprowadzenie do tematu dotyczącego naszego zdrowia. Świetliki odpowiedziały na pytanie, dlaczego ruch to zdrowie i szczegółowo przeanalizowały piramidę zdrowego żywienia. Nawet podczas niepogody dbaliśmy o ruch poprzez zajęcia taneczno- muzyczne.

W Dzień Czekolady, który przypada 12 kwietnia analizowaliśmy skład różnych czekolad i z chęcią przystąpiliśmy do degustacji. Uczniowe zgodnie stwierdzili, że najlepsza w smaku jest czekolada biała i mleczna, jednak to gorzka czekolada jest zdrowszym wyborem, po który warto sięgać częściej.

Przy okazji rozmów o zdrowiu zadbaliśmy również o odpowiednie wyciszenie i relaks. Biorąc udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”  uczniowie czytali samodzielnie dowolne lektury lub słuchali propozycji wybranej przez nauczyciela, a nawet wykonali kolorowe ilustracje do ulubionych baśni H.Ch. Andersena.

W ramach zajęć plastycznych uczniowie obcowali bliżej ze sztuką, poznali znanych malarzy i wybierając swój ulubiony obraz spróbowali swoich sił i przystąpili do wykonania reprodukcji wybranego dzieła.

Kwiecień kojarzy się przede wszystkim z  Dniem Ziemi, dlatego cykl zajęć miał na celu uświadomić uczniów o zachodzących zmianach oraz o wpływie ludzkich działań na środowisko, a także kształtować postawy proekologiczne. Segregacja śmieci, recykling i ekologia  to tylko niektóre z licznych pojęć o których rozmawiano w klasach. Uczniowie z zaangażowaniem oglądali filmiki edukacyjne i prezentacje, a także sami rozwiązywali zadania na tablicy multimedialnej. Była to świetna okazja do pracy w grupach podczas których świetliki zastanawiały się, jak każdy może dbać o naszą planetę i najbliższe otoczenie. Nasi najmłodsi wykonali liczne prace plastyczne z motywem Ziemi i plakaty promujące ochronę środowiska. Powstały piękne gazetki w klasach, a nawet w ramach aktywnego dbania o przyrodę i zdrowie założono klasowy ogródek  z ziołami, warzywami i roślinami ozdobnymi.

Ostatnie dni kwietnia nie odbyły się bez rozmów na temat nadchodzących Świąt Majowych i dlaczego należy o nich pamiętać. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób można okazywać patriotyzm i przypomnieli symbole narodowe. Powstały również piękne biało- czerwone flagi, które świetliki z dumą zabrały do domu, aby móc w gronie najbliższych świętować nadejście maja.